Ruchy dziecka w ciąży
PATRYCJA • dawno temuKażda mama nie może się doczekać, kiedy poczuje pierwsze ruchy swojego maleństwa. Jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Choć rozwijający się płód zaczyna poruszać się już w 7. tygodniu ciąży, ruch ten jest niewyczuwalny dla mamy. Kiedy zatem czuje się pierwsze ruchy dziecka? Jak często dziecko powinno się poruszać? Kiedy brak ruchu jest powodem do niepokoju? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.
Pierwsze ruchy dziecka
Pierwsze wyczuwalne ruchy dziecka odnotowuje się w 20. lub 22. tygodniu ciąży, w przypadku pierwszego dziecka. Druga ciąża i szczupła figura to przyczyny, dla których pierwsze ruchy wyczuwalne są już nawet w 18. czy 16. tygodniu ciąży. Początkowo ruchy twojego maleństwa będą przypominały pracę jelit — bulgotanie, burczenie, łaskotanie. Aby odróżnić je od wygibasów maluszka musisz dobrze wsłuchać się w brzuszek. W kolejnych tygodniach malec urośnie, mając wciąż dużo przestrzeni do rozciągania i ćwiczenia. Pod koniec drugiego trymestru ruchy dziecka są najbardziej intensywne. Częstotliwość uderzeń i kopnięć zmniejsza się wraz ze zbliżaniem terminu porodu. Dziecko jest już na tyle duże, że wypełnia cały brzuszek. Wyciągnięcie rączki lub nóżki staje się dla maleństwa problematyczne, a dla ciebie bolesne.
Liczenie ruchów dziecka
Około 28. tygodnia ciąży lekarz może zalecić ci liczenie ruchów dziecka. Nie oznacza to, że istnieje ścisła liczba ruchów, jakie dziecko powinno wykonać. W końcu dużo zależy od temperamentu malca, pory dnia, pozycji mamy, odczuwanych przez nią emocji etc. etc. Przyjmuje się jednak, że w ciągu godziny dziecko porusza się ok. 10 razy. Jednak zdarzają się i takie godziny, kiedy nie poczujesz ani jednego kopniaka. Co to oznacza?
Brak ruchu
- Najprawdopodobniej twój maluszek uciął sobie drzemkę. Okresy aktywności dziecka przeplatają się z dwu lub trzygodzinnymi okresami snu, kiedy aktywność dziecka jest minimalna.
- Powodem do niepokoju może być brak wyczuwalnych ruchów dziecka po 22. tygodniu ciąży. W takim przypadku warto udać się do lekarza i wykonać badanie KTG oraz USG. Nie musi to oznaczać najgorszego. Gdy dziecko ułoży się na przedniej ścianie macicy lub ze względu na mała wrażliwość zakończeń nerwowych, możesz nie czuć ruchów dziecka.
- Udaj się do lekarza także wtedy, gdy nagle zmieni się intensywność ruchów dziecka - zacznie gwałtownie się poruszać lub ruchy nagle osłabną.
- Wizyta jest konieczna również w przypadku braku aktywności dziecka przez ostatnie 12 godzin.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze