Aran Islands – w poszukiwaniu śladów dawnej Irlandii
TOMEK ERNESTOWICZ • dawno temuPrzyciągają turystów niezwykłymi krajobrazami klifowego wybrzeża i licznymi zabytkami. Arany to nie tylko historia i kultura, ale przede wszystkim unikalna atmosfera. O niezwykłości wysp stanowią kamienne forty, chatki kryte strzechą i stare kościoły.
Wyspy Aran (ang. Aran Islands) to grupa trzech wapiennych wysp u zachodnich wybrzeży Irlandii w Zatoce Galway, w obszarze tzw. Gaeltachtu – części kraju, w której nadal żywy jest język irlandzki. W skład Aran wchodzą: większa wyspa Inishmore (ok. 3 tys. ha) oraz ponad trzykrotnie od niej mniejsze wyspy Inishmaan i Inisheer.
Z powodu naturalnej izolacji mieszkańców wysp na Aranach zachował się folklor oraz bogate tradycje kultury celtyckiej wraz z narodowym językiem Irlandczyków (tzw. Gaeilge).
W średniowieczu, wraz z rozwojem portu w Galway, Arany miały znaczenie strategiczne. Utrata tej pozycji w XVII wieku oznaczała ciężkie czasy dla mieszkańców wysp, żyjących z rybołówstwa i rolnictwa. Kamieniste ziemie nie pozwalały na obfite uprawy. Od końca XIX wieku kultura celtycka przeżywa renesans, a głównym źródłem utrzymania mieszkańców staje się turystyka.
Na Aranach mieszkał i tworzył dramaturg irlandzki John Millington Synge. Tutaj też osadził akcję kilku ze swoich dramatów.Więcej zdjęć i ciekawostek: http://przewodniki.info/galeria/?g2_itemId=1540
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze