Kiedy pierwsze ruchy dziecka?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuPoczułaś delikatne łaskotanie lub nieznaczny ruch w brzuchu. Cieszysz się, ale nie jesteś pewna, czy to kopanie dziecka, czy może skurcz lub burczenie. Jak rozpoznać, że dziecko zaznacza swoją obecność i kiedy spodziewać się pierwszych ruchów dziecka?
Kiedy?
To, kiedy kobieta poczuje ruchy dziecka zależy od trzech czynników: rozwoju płodu, przebiegu ciąży i fizjologii samej kobiety. Nie każde dziecko jest mistrzem gimnastyki. Są maluchy bardziej aktywne, które uwielbiają „dokuczać” mamie – robią koziołki, skaczą i – ku uciesze tatusiów — kopią jak piłkarze Ekstraklasy. Inne są spokojne i trochę leniwe – spokojnie pływają w wodach płodowych, czasem kołyszą się i delikatnie pukają w brzuch podczas tej wędrówki. Wiele też zależy od przyszłej mamy. Jeśli jest z natury szczupła, prawdopodobnie szybciej poczuje drgania. Kobiety, które mają kilka kilogramów więcej, będą musiały poczekać dłużej. Zwykle pierwsze konkretne ruchy dziecka ciężarne odczuwają między 20. a 22. tygodniem ciąży.
Jak?
Większość przyszłych mam początkowo odczuwa ruchy dziecka jako delikatne pukanie czy też kołysanie. Kiedy już przyzwyczają się do odczuwalnej obecności dziecka, maluch potrafi się rozbrykać na całego, kopiąc i wykonując w brzuchu mamy piruety. Takich ruchów nie można pomylić ze skurczami. Jedynie czasem mogą być bolesne, ale jest to krótkotrwały ból, który przynosi więcej radości, niż cierpienia.
Ile?
Na początku liczba kopnięć nie ma większego znaczenia. Niepokój wzbudzić powinien jedynie wielogodzinny spokój (gdy ani razu w ciągu dnia nie poczułaś dziecka). Im bliżej porodu, tym większą uwagę przywiązuj do częstotliwości kontaktu dziecka z tobą. Ok. 30. tygodnia ciąży dobrze jest liczyć je. Ruchów dziecka powinno być ok. 10 na godzinę. Nie jest to sztywna liczba i zależy do wielu czynników. Nie mniej jednak dzięki obserwacji będziesz wiedziała, kiedy dziecko uspokoi się i zacznie zbierać siły na poród.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze