Dieta matki karmiącej piersią
PATRYCJA • dawno temuDopóki karmisz piersią, musisz uważać na to, co kładziesz na talerz. Poniżej podpowiadamy, jak skomponować prawidłową dietę podczas laktacji.
Mleko matki
Pokarm matki zmienia się przez cały okres laktacji, dostosowując się do potrzeb dziecka. Przez pierwsze dni karmienia jest żółty (tzw. siara), po czym staje się coraz bielszy. Skład mleka zależy w dużej mierze od tego, co jesz. Im więcej cennych składników odżywczych dostarczysz do swojego organizmu, tym więcej witamin i minerałów będzie znajdowało się w produkowanym przez gruczoły piersiowe mleku.
Dieta matki karmiącej
Twoja dieta w okresie laktacji powinna być przede wszystkim lekkostrawna i składać się z 5 posiłków (3 większych — śniadanie, obiad, kolacja i 2 mniejszych — drugie śniadanie i podwieczorek). Postaw na produkty wysokojakościowe i różnorodne. Spożywaj jak największą ilość płynów. Może być to woda mineralna niegazowana, słaba herbata, kawa zbożowa, naturalne soki owocowe i warzywne (wyciskane samodzielnie, gdyż te kupcze zawierają zbyt duże ilości cukrów).
Niezbędne składniki pokarmowe
- Białka - w diecie kobiety karmiącej powinny znaleźć się produkty zawierające białka pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Białka odzwierzęce znajdują się w produktach mięsnych i mlecznych. Źródłem białek roślinnych są produkty zbożowe oraz nasiona roślin strączkowych.
- Węglowodany - znajdują się w produktach zbożowych, warzywach i owocach. Węglowodany są głównym źródłem energii, która jest niezbędna w opiece nad malutkim szkrabem.
- Tłuszcze - podczas karmienia zapotrzebowanie na nienasycone kwasy tłuszczowe jest większe. Dlatego sięgaj po tłuszcze roślinne i tran. Unikaj tłuszczów zwierzęcych.
- Witaminy i minerały - najważniejsze z nich to wapń (zawarty w mleku i jego przetworach, rybach i zielonych warzywach), żelazo (czerwone mięso, ryby, rośliny strączkowe i warzywa zielone np. szpinak) oraz witamina C (dostarczysz jej spożywając owoce i warzywa, jednak unikaj cytrusów, które wprawdzie zawierają jej najwięcej, jednak mogą wywołać u niemowlęcia alergię).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze