Jogurt dla dziecka – jaki i kiedy wybrać?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuRozszerzanie diety niemowlaka to nie tylko wprowadzenie mlecznych mieszanek, kleików i zupek, ale i serwowanie jogurtów. Na rynku jest ich dostępnych mnóstwo. Który wybrać? Jak odróżnić jogurt przeznaczony dla dorosłej osoby, a który będzie odpowiedni dla niemowlaka?
Jogurty dla niemowląt
Jogurt można zaserwować już 6-miesięcznemu dziecku, pod warunkiem, że uważnie przeczytamy etykietę. Musi być przeznaczony dla tak małych szkrabów i zawierać mniej białka niż normalny deser, ale za to być wzbogacony o wapń, magnez i witaminę B2. Zwykły jogurt zjeść może już 8-miesięczne niemowlę. Rada: podawaj dziecku jogurt stopniowo, w małych ilościach. Jeśli w ciągu kilku dni pojawią się niepokojące objawy (np. wysypka, katar, biegunka), dziecko prawdopodobnie jest uczulone ma mleko krowie.
Uczulenie na mleko krowie
Maluchy uczulone na mleko krowie nie powinny jeść jogurtów. Są one sporządzane na bazie mleka i zawierają to samo białko. Alergia na mleko często mija wraz z wiekiem, nie rezygnuj więc z prób i po kilku miesiącach skonsultuj się z lekarzem i spróbuj podać dziecku produkt na nowo.
Jogurt dla dwulatka
Dwuletnie dzieci mogą jeść właściwie każdy rodzaj jogurtu. To nieprawda, że nie może on zastąpić mleka. Kubeczek jogurtu to taka sama porcja, co szklanka mleka. Pomaga w przemianie materii i jest łatwiej przyswajalny przez organizm. Jest ciekawym zróżnicowaniem diety i dziecko może chętniej po ten produkt sięgać.
Z owocami czy bez?
I z owocami, i bez nich. Różnicuj przysmaki, dbaj o kreatywne podanie posiłków – dziecko będzie wówczas chętniej sięgało po zdrowe przekąski. Możesz zaserwować do naturalnego jogurtu świeże owoce, podać jogurt z płatkami zbożowymi, dodać go do zupy (zamiast śmietany) czy ciasta.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze