Jak wybrać fotelik dla dziecka?
PATRYCJA • dawno temuPodróżowanie z dzieckiem wymaga sporego wysiłku organizacyjnego. Kluczową rolę ogrywa kwestia bezpieczeństwa dziecka w samochodzie, którą regulują przepisy prawa. Zgodnie z ustawą „Prawo o ruchu drogowym” z 1997 roku dzieci poniżej 12. roku życia i o wzroście mniejszym niż 150 cm, muszą być przewożone w specjalnie przeznaczonych do tego celu fotelikach samochodowych. Wyjątek od reguły stanowią pojazdy pogotowia ratunkowego, policji oraz taksówki. Rynek wręcz zalany jest przeróżnymi modelami fotelików dla dzieci, co nastręcza problemów w wyborze tego najlepszego. Czym kierować się kupując fotelik samochodowy?
Kryterium wzrostu i wagi dziecka
Foteliki samochodowe dla dzieci dostępne są w kilku kategoriach wagowych, co jak się już domyślacie, zmusza do okresowej zmiany fotelika. Na rynku dostępne są trzy główne kategorie wagowe: foteliki dla dzieci o wadze 0–10/13kg, 9/10–18kg, 15–36kg. Istnieją również foteliki uniwersalne, jednak nie zapewniają one dziecku tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jak foteliki podstawowe.
W dobrze dobranym foteliku samochodowym czubek głowy dziecka nie wystaje poza oparcie.
Atesty bezpieczeństwato kolejny punkt na twojej liście. Atesty określają jaki poziom bezpieczeństwa gwarantuje dziecku fotelik na wypadek zderzenia z innym pojazdem (zarówno podczas standardowego zderzenia czołowego jak i zderzenia bocznego). Istnieje wiele europejskich i polskich atestów bezpieczeństwa, jednak za najpopularniejsze i najbardziej rygorystyczne uchodzą niemieckie atesty ADAC. Posiadają one pięciopunktową skalę — za bezpieczne uważa się te foteliki, którym przyznano co najmniej 3 punkty-gwiazdki. Dociekliwi niech zajrzą na strony internetowe producentów i obejrzą filmiki z crash testów, obrazujące zachowanie się fotelika podczas zderzenia z pojazdem przy danej prędkości.
Łatwość montażu fotelika
Trochę techniki i człowiek się gubi – sporo w tym prawdy. Poza tym, wybierając się z dzieckiem na zakupy zależy nam na sprawnym przeprowadzeniu operacji umieszczenia marudzącego dziecka w foteliku, zapewniając mu jednocześnie jak największe bezpieczeństwo i komfort w czasie jazdy. Łatwość montażu zależy od sposoby zamocowania fotelika. Zwykle przytwierdza się go do siedzenia za pomocą pasów bezpieczeństwa. Alternatywą są specjalne zaczepy przy foteliku oraz uchwyty w siedzeniu samochodowym, które zazwyczaj nie są standardowym wyposażeniem fotelika i trzeba je dokupić. Pamiętaj, aby podczas zakupu przymierzyć fotelik do samochodu, inaczej możesz mieć problem z włożeniem go do środka.
Gdzie umocować fotelik? Dzieci, które nie ukończyły 1. roku życia należy przewozić na tylnym siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy. W wyjątkowych sytuacjach, można maluszka przypiąć na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy, ale tylko wtedy, gdy samochód nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera.
Wyposażenie fotelika dla dziecka
Głównym elementem wyposażenia fotelika są pasy bezpieczeństwa dla dziecka. Powinny składać się z pięciu elementów – po dwa pasy na ramiona i nogi oraz jeden między nogami. Zapięcie pasów powinno być zabezpieczone przed rozpięciem przez dziecko. Dobre pasy powinny koniecznie posiadać regulację, być wytrzymałe ale i miękkie zarazem. Po zapięciu pasów między rękę a ciało dziecka powinna zmieścić się twoja dłoń.
Ze względów higienicznych warto zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany fotelik i łatwość czyszczenia.
Na koniec kwestia zakupu fotelika z tzw. „drugiej ręki”. Jeśli kupujemy fotelik od dobrych znajomych, możemy mieć pewność co do jego jakości i bezpieczeństwa. Z kolei kupno fotelika przez Internet od nieznanych nam osób nie gwarantuje, że fotelik nie był uczestnikiem wypadku drogowego i nie ma wewnętrznych (niewidocznych dla oka) uszkodzeń.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze