Naucz dziecko dyscypliny – sprawdź jak

10. Daj dziecku wybór
Dziecko nie czuje się bezpiecznie, gdy traci kontrolę nad pewnymi rzeczami. Dlatego nie stawiaj mu ultimatum, że zostanie ukarane, jeśli nie położy się do łóżka o odpowiedniej porze. Zamiast tego pytaj się go o zdanie. Na przykład, gdy będziecie razem w sypialni, zapytaj czy chce, żebyś została przy nim 5 czy 10 minut dłużej. Po tym czasie, wychodząc, upewnij się, czy zostawić drzwi szeroko czy delikatnie uchylone. Otoczysz w ten sposób dziecko odpowiednią troską i będzie się czuło bezpieczniej.

9. Naucz dziecko podstaw higieny na podstawie kolorowych obrazków
Dzieci wyjątkowo interesują się wszystkim, co ma ciekawą barwę i przyjazny dla nich wygląd. Pokazując im obrazki przedstawiające podstawowe czynności, których celem jest zachowanie odpowiedniej higieny, nauczysz je, w jaki sposób powinny postępować każdego wieczoru. Przykładowo na pierwszym z obrazków niech będzie korzystanie z toalety, następnie mycie rączek, mycie zębów, kąpiel, a na samym końcu sen w łóżeczku. Takie obrazki możesz sama narysować albo wydrukować je po ściągnięciu z Internetu.

8. Nagroda za spanie o regularnych porachMożesz zachęcić dziecko do spania o stałych porach poprzez nagradzanie. Połóż przy jego łóżeczku woreczek i poinformuj je, że jeśli przez cały tydzień będzie grzeczne i będzie się kłaść do łóżka o stałej porze, to pod koniec tygodnia w woreczku będzie na nie czekać miła niespodzianka.
Zdjęcie autorstwa Lars Plougmann / CC BY

8. Nagroda za spanie o regularnych porach
Możesz zachęcić dziecko do spania o stałych porach poprzez nagradzanie. Połóż przy jego łóżeczku woreczek i poinformuj je, że jeśli przez cały tydzień będzie grzeczne i będzie się kłaść do łóżka o stałej porze, to pod koniec tygodnia w woreczku będzie na nie czekać miła niespodzianka.

7. Zamień słowo „nie” na „tak”Bardzo często hasło „nie” wywołuje u dzieci złość i płacz. Zamiast tego postaraj się pozytywniej odpowiadać na pytania dziecka. Jeśli zapyta cię o to, czy może zjeść ciasto, odpowiedz: „oczywiście, że możesz – jak tylko skończysz jeść obiad”.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

7. Zamień słowo „nie” na „tak”
Bardzo często hasło „nie” wywołuje u dzieci złość i płacz. Zamiast tego postaraj się pozytywniej odpowiadać na pytania dziecka. Jeśli zapyta cię o to, czy może zjeść ciasto, odpowiedz: „oczywiście, że możesz – jak tylko skończysz jeść obiad”.

6. Nie zwracaj uwagi na napady złości u dzieckaW momencie, gdy dziecko ma atak furii, nie staraj się go uspokajać. Możesz nawet odejść od niego i schować się za rogiem ściany tak, aby cię nie widziało, a ty żebyś dobrze widziała, co się z nim dzieje w danym momencie. Dzieci zazwyczaj szybko się uspokajają, gdy widzą, że nikt nie zwraca uwagi na ich płacz i złość.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

6. Nie zwracaj uwagi na napady złości u dziecka
W momencie, gdy dziecko ma atak furii, nie staraj się go uspokajać. Możesz nawet odejść od niego i schować się za rogiem ściany tak, aby cię nie widziało, a ty żebyś dobrze widziała, co się z nim dzieje w danym momencie. Dzieci zazwyczaj szybko się uspokajają, gdy widzą, że nikt nie zwraca uwagi na ich płacz i złość.

5. Zaplanuj dla rodzeństwa obowiązki domowe
W momencie, gdy zaobserwujesz, że twoje dzieciaki mają tendencję do marnotrawienia czasu na kłótnie czy oglądanie nadmiernej ilości telewizji, przydziel im dodatkowe obowiązki w domu. Możesz również zastosować system nagradzania, który zmotywuje je do odkurzania mieszkania czy sprzątania zabawek.

4. Zadbaj o to, aby dzieciaki mogły się wyszaleć na placu zabawDzieci spędzające zbyt dużo czasu w domu mogą w pewnym momencie stać się drażliwe i kłótliwe. Możesz tego uniknąć, pozwalając im każdego dnia spędzić aktywnie czas na placu zabaw lub podwórku.
Zdjęcie autorstwa cocoparisienne / CC BY

4. Zadbaj o to, aby dzieciaki mogły się wyszaleć na placu zabaw
Dzieci spędzające zbyt dużo czasu w domu mogą w pewnym momencie stać się drażliwe i kłótliwe. Możesz tego uniknąć, pozwalając im każdego dnia spędzić aktywnie czas na placu zabaw lub podwórku.

3. Naucz je dobrych zachowańW sytuacji, gdy dzieciaki kłócą się o zabawki, daj im do zrozumienia, że będą się mogły nimi pobawić, jeśli obdarzą siebie nawzajem pięcioma życzliwymi uściskami. W ten sposób dziecko nauczy się traktowania rodzeństwa z odpowiednim szacunkiem i miłością.
Zdjęcie autorstwa Sarah Offley Studio Photography / CC BY

3. Naucz je dobrych zachowań
W sytuacji, gdy dzieciaki kłócą się o zabawki, daj im do zrozumienia, że będą się mogły nimi pobawić, jeśli obdarzą siebie nawzajem pięcioma życzliwymi uściskami. W ten sposób dziecko nauczy się traktowania rodzeństwa z odpowiednim szacunkiem i miłością.

2. Napiszcie listę życzeńJeżeli dziecko naciska na zakup podobającej się mu zabawki, powiedz mu, że możecie ją umieścić na liście życzeń do Mikołaja. Prawdopodobnie z czasem na liście pojawi się zupełnie inna zabawka. Jednak w ten sposób unikniesz gromadzenia zbyt wielu pluszaków czy lalek.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

2. Napiszcie listę życzeń
Jeżeli dziecko naciska na zakup podobającej się mu zabawki, powiedz mu, że możecie ją umieścić na liście życzeń do Mikołaja. Prawdopodobnie z czasem na liście pojawi się zupełnie inna zabawka. Jednak w ten sposób unikniesz gromadzenia zbyt wielu pluszaków czy lalek.

1. Kontroluj wspólne zakupy
Jeżeli wybierasz się z dzieciakami na zakupy, to przydziel każdemu z nich odpowiednie zadania. Niech jedno szuka produktów spożywczych na półkach, a drugie przynosi je do koszyka. W ten sposób dzieci nie będą skupiać znaczącej uwagi na słodyczach i innych niezdrowych przekąskach, które chciałyby mieć.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Zdrowe przekąski dla dzieci Czy wycinać migdałki? 4 pewne sposoby na zrujnowanie związku Jak wygląda pierwszy trymestr ciąży? 7 rzeczy, których nigdy przenigdy nie powinnaś mówić ciężarnej kobiecie! Zadra Gry komputerowe dla dzieciaczków Poznaj moich rodziców Kurs uwodzenia Jak pokonać kolkę? Jak powiedzieć dziecku, że Mikołaj nie istnieje? Stereotypy płciowe w procesie rekrutacji

Popularne w tym tygodniu:

Rozszerzenie zakresu ochrony w ubezpieczeniu na życie - co warto wiedzieć?MATERIAŁ PROMOCYJNY Ferie zimowe we Włoszech – idealne miejsca dla rodzin z dziećmiMATERIAŁ PROMOCYJNY Meble tarasowe dla rodzin – komfort i bezpieczeństwoMATERIAŁ PROMOCYJNY