8 wskazówek na lepszy sen
PAULA • dawno temuDobry sen jest osiągnąć łatwiej niż myślisz. Musisz jednak przyswoić kilka wskazówek i trzymać się ich z determinacją. Poniżej kilka prostych zasad. Zastanów się, czy wszystkie udaje Ci się spełniać przed pójściem spać?
- Ustal godziny chodzenia spać i przestrzegaj tej reguły Kładź się spać zawsze o tej samej porze. Nieprzestrzeganie tej reguły jest jednym z powodów bezsenności. "Odsypianie" w weekendy dezorganizuje Twój codzienny rytm snu i przez to trudniej Ci wstać rano w poniedziałek. Staraj się spać przynajmniej osiem godzin dziennie.
- Ćwicz Staraj się ćwiczyć przynajmniej 20–30 minut każdego dnia. Codzienna gimnastyka pomaga zapaść w głęboki sen w nocy. Ćwiczenia nie powinny jednak odbywać się bezpośrednio przed udaniem się na spoczynek. Ćwiczenia najlepiej zakończyć 5–6 godzin wcześniej.
- Unikaj kofeiny, nikotyny i alkoholu Unikaj napojów, które zawierają kofeinę ponieważ mają działanie stymulujące i pobudzające. Produkty, które zawierają kofeinę to poza kawą również czekolada, niektóre napoje, herbaty nieziołowe, środki dietetyczne i niektóre leki przeciwbólowe. Palacze papierosów z reguły śpią bardzo płytko i często przebudzają się nad ranem ze względu na działanie nikotyny. Podobnie działa alkohol. Jeżeli więc chcesz zachować zdrowy sen unikaj tego rodzaju używek przynajmniej 6–8 godzin przed pójściem spać. Na dwie godziny przed pójściem spać zrezygnuj z obfitego posiłku, a najlepiej nic nie jedz.
- Czas na relaks przed pójściem spać powinien stać się Twoim nawykiem Ciepła kąpiel, czytanie, rozwiązywanie krzyżówki czy inna odprężająca czynność pomagają szybciej zasnąć. Ten czas powinien być jednym z elementów nocnego wypoczynku. Pomaga stopniowo wyciszyć się po aktywnym dniu i przygotować organizm do snu.
- Śpij do czasu wschodu słońca Jeżeli to możliwe wstawaj wraz ze wschodem słońca. Światło słoneczne pomaga Twojemu zegarowi biologicznemu przestawić się na odpowiedni rytm snu i czuwania. Specjaliści zajmujący sie bezsennością radzą swoim pacjentom wystawiać się na działanie promieni słonecznych każdego ranka przez godzinę.
- Nie leż w łóżku przebudzona Jeśli nie możesz zasnąć, nie leż bezczynnie w łóżku. Zrób coś innego, obejrzyj telewizję, poczytaj, posłuchaj muzyki. Wróć do łóżka kiedy poczujesz się zmęczona. Niepokój i napięcie związane z brakiem snu prowadzić może do bezsenności poprzez mechanizm zamkniętego koła — lęk, że sen nie przyjdzie prowadzi do napięcia, które nie pozwala zasnąć i odwrotnie.
- Zadbaj o odpowiednią temperaturę i dostęp świeżego powietrza w Twoim pokoju Wysoka temperatura może przeszkodzić w zaśnięciu lub rozbudzić cię. Najlepiej zasypiać w ciemnym i cichym pomieszczeniu, bez muzyki płynącej z radia lub telewizora (może to prowadzić do złego przyzwyczajenia, kiedy bez jednego z tych dwóch sprzętów nie można zasnąć).
- Jeżeli Twoje problemy ze snem utrzymują się dłużej niż miesiąc skontaktuj się z lekarzem Większość zaburzeń snu udaje się bez problemu wyleczyć, dlatego nie panikuj. Nie obawiaj się odwiedzić specjalisty. Zaburzenia snu zdarzają się często, a ich przyczyną może być nawet przewlekły stres.
Źródło: psychcentral.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze