5 produktów do codziennej diety
MARTYNA KAMIŃSKA • dawno temuNajnowsze doniesienia dietetyczne dowodzą, że aby być zdrową i zachować smukłą sylwetkę, powinnyśmy jeść więcej. Tak, to nie pomyłka. Wszelkie diety ograniczające spożycie pokarmów możemy odłożyć na półkę. Ograniczanie się powoduje frustrację i uczucie ciągłego głodu. Dlatego warto skupić się na jedzeniu większej ilości „dobrych” produktów. Poniżej przedstawiamy listę, którą warto włączyć do swojej codziennej diety.
1. Szpinak – kosztuje niewiele, a pomaga znacznie obniżyć ryzyko rozwoju osteoporozy, obniża cholesterol i podnosi IQ. Jest idealnym budulcem kości. Zawiera mnóstwo witaminy K, wapnia i magnezu. Bogactwo flawonoidów – cząsteczek roślinnych, które działają jak antyoksydanty – zapobiegają rakowi skóry, piersi, żołądka i jajników. Witamina A i C chroni przed przeziębieniem w okresie zimowym oraz oczyszcza żyły z mikrozakrzepów chroniąc przed chorobami serca. Naturalne antyoksydanty chronią również mózg przed procesami starzenia.
Propozycja podania: sałatka z surowego szpinaku z oliwą z oliwek, z dodatkiem orzeszków piniowych i rodzynek.
2. Jajka – wcześniej uznawane za źródło cholesterolu. Jednak po ponownym przebadaniu okazało się, że cholesterol zawarty w jajkach ma niewiele wspólnego z tym zawartym w naszej krwi. Wtedy okrzyknięto jajko źródłem składników odżywczych. Ma to sens: coś co zawiera wszystkie składniki potrzebne do rozpoczęcia nowego życia, jest też idealne dla ciebie. Jajka są doskonałym źródłem białka i zawierają wszystkie osiem aminokwasów. Nasz organizm potrzebuje białka, aby zachować energię przez cały dzień.
Propozycja podania: idealnym pomysłem na śniadanie jest omlet z szynką. Zawsze możesz też dodać posiekane jajko do sałatki z tuńczykiem i oliwkami.
3. Jagody – badania Tufts University wykazały, że jagody są najlepszym źródłem antyoksydantów z przebadanych 60 gatunków owoców. Zapobiegają wrzodom żołądka, zaćmie i glaukomie. Zmniejszają ryzyko chorób serca i różnych typów raka. Obniżają poziom złego cholesterolu. Jagody spowalniają również procesy starcze w mózgu, co skutkuje zachowaniem dobrej pamięci na dłużej. Osobom chorym na demencję lub Alzheimera również zaleca się włączenie jagód do codziennej diety właśnie z tych powodów.
Propozycja podania: mrożone jagody wymieszaj w blenderze z miodem lub syropem z agawy. Zrób coś na podobieństwo granity. To idealny pomysł na deser.
4. Jabłka – jedzenie jabłka codziennie może trzymać cię z daleka od wszelkich lekarzy, począwszy od internisty. Owoce te zawierają zarówno rozpuszczalny jak i nierozpuszczalny błonnik, który obniża cholesterol i jednocześnie daje uczucie sytości. Niektórzy dietetycy zalecają nawet picie szklanki soku jabłkowego po tłustym posiłku, aby zminimalizować negatywne skutki naszych kulinarnych wybryków. Udowodniono również wpływ jabłek na zmniejszenie ryzyka chorób serca i raka. Dodatkowo chrupiąc jabłka wspomagamy produkcję śliny, która zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego oraz odświeża oddech.
Propozycja podania: plasterki jabłka posmaruj masłem orzechowym lub pokrojone jabłka posyp cynamonem i dodaj do porannej owsianki.
5. Dynia – jedna szklanka dyni zapewnia 170% twojego dziennego zapotrzebowania na witaminę A — składnik odżywczy, który odpowiedzialny jest np. za ostre widzenie w nocy i który jest jednocześnie trudny do znalezienia w innych produktach. Pomarańczowy kolor dyni pochodzi z wysokiej zawartości karotenu, który odpowiedzialny jest za zapobieganie uszkodzeń wzroku spowodowanych ostrym światłem lub starzeniem się wzroku. Ziarna dyni zawierają również L-tryptofany, które zapobiegają depresji. Są również bogatym źródłem magnezu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Spożywanie dziennej dawki magnezu obniży ryzyko chorób serca, otyłości brzusznej oraz cukrzycy.
Propozycja podania: krem z dyni. Doskonały jako deser lub jako danie obiadowe. Proste do przygotowania, a jednocześnie bardzo sycące. Możemy dodatkowo posypać go płatkami migdałów. Z ziaren dyni możesz zrobić panierkę do kotletów z piersi kurczaka.
Niewielkie zmiany w diecie mogą przynieść wielkie korzyści. Jedząc to co lubimy, możemy poprawić swoje zdrowie, kondycję fizyczną oraz spowolnić procesy starzenia. Może więc warto przestać liczyć obsesyjnie kalorie i zamienić diety „cud” na zdrowe i zbilansowane posiłki.
A jak wyglądało dziś twoje śniadanie?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze