Walka z nałogiem tytoniowym
DANUTA CAPIGA • dawno temuPalenie papierosów to nałóg, który niesie spustoszenie w naszym organizmie. Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65. rokiem. Pomimo tych niepokojących wyników osoby palące bagatelizują ten problem. Palaczom trudno wyrwać się z sideł nałogu.
Palenie papierosów to nałóg, który niesie spustoszenie w naszym organizmie. Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65. rokiem. Pomimo tych niepokojących wyników osoby palące bagatelizują ten problem. Palaczom trudno wyrwać się z sideł nałogu.
Pomijając to, że na papierosy wydaje się mnóstwo pieniędzy, starzeje się skóra, ma się nieprzyjemny oddech, ubrania są przesiąknięte brzydkim zapachem – pojawia się szereg komplikacji zdrowotnych jak ryzyko zachorowania na raka płuc, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę.
Bez postanowienia, silnej woli i wytrwałości trudno jest walczyć z uzależnieniem. Jeżeli jednak palacz jest w stanie wiele wycierpieć, aby zerwać z nałogiem, to dobrym sposobem jest wprowadzenie w życie stopniowych zmian.
Przede wszystkim ograniczyć liczbę wypalanych papierosów, nie palić przy niepalących, a zwłaszcza przy dzieciach.
Warto mieć w pobliżu pestki ze słonecznika lub dyni, coś do chrupania, warzywa, paluszki, gumę do żucia. Do diety wprowadzić więcej warzyw i owoców.
Aktywność fizyczna jest przy rzucaniu palenia bardzo pomocna, pozwala pozbyć się stresu, skupia uwagę na innych czynnościach.
Palacz powinien mieć świadomość, jakie ryzyko zdrowotne niesie palenie papierosów. Strach jest również dobrą metodą na rzucenie nałogu.
Motywacja oraz wprowadzenie pewnych zmian w życie może niestety nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Dodatkowo należy wprowadzić farmaceutyczne środki wspomagające.
— Metoda ta polega na podawaniu nikotyny bez szkodliwych substancji chemicznych w określonych a także co ważne, w zmniejszających się dawkach. Taka nikotyna podawana jest najczęściej w formie gum do żucia, pastylek do ssania lub plastrów, by złagodzić głód nikotynowy. Sposób walki z nałogiem poprzez nikotynową terapię zastępczą wykazuje dużą skuteczność, jednak taki proces wychodzenia z nałogu jest uzależniony od podejścia pacjenta, a także samego lekarza. Leczenie farmakologiczne ludzi uzależnionych od tytoniu powinno być szeroko stosowane przez lekarzy, a nie traktowane tylko jako dodatek do „silnej woli” – radzi Leszek Tarnowski farmaceuta sieci Euro Apteka.
Istotną kwestią farmakologicznej terapii nikotynowej jest podawanie nikotyny w sposób, który zapewnia jej stabilny poziom we krwi. Jest to mniej uzależniający sposób niż w przypadku samego palenia. Zaletą tej metody jest jej dostępność. Większość tego typu preparatów można kupić nawet bez recepty.
Żadna metoda rzucania palenia nie sprawdzi się, jeżeli pacjent nie uwierzy, że jest w stanie zerwać z nałogiem. Wszelkie sposoby to jedynie podpórki, które ułatwiają rzucenie palenia, ale niczego nie gwarantują.
Przed zastosowaniem jakiejkolwiek metody warto skonsultować się z lekarzem specjalistą. Lekarz zleci odpowiednie leczenie farmakologiczne bądź skieruje na psychoterapię.
Źródło: informacja prasowa Euro Apteka
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze