Jak żyjesz, tak tyjesz
PAULA • dawno temuChoć trudno w to uwierzyć, większość ludzi spożywa posiłki w swoich samochodach, pracując przy komputerze czy choćby podczas rozmowy przez telefon. Nic dziwnego, skoro niejedna z nas próbuje pogodzić ze sobą pracę na jeden lub dwa etaty, obowiązki domowe, opiekę nad dziećmi, spłacanie kredytów, a często i studia podyplomowe. Codzienne zabieganie i jedzenie w biegu są oczywiście najlepszą drogą do „napychania się” i.. nieuchronnie zwiększenia ilości kilogramów! Jeśli chcesz schudnąć, zwróć uwagę nie tylko na to „co”, ale również na to „jak” jesz. Jak zmienić swój styl życia na zdrowszy? Czytaj dalej!
Starą prawdą jest, że jeśli robimy zbyt wiele na raz, mamy duże szanse, że nie zrobimy niczego naprawdę dobrze. Nasze mózgi nie są przystosowane do aktywności wszystkich typów neuronów na raz.
Szybkie życie powoduje przyrost wagi i rozwój chorób przewlekłych
Często rodzice przekazują taki właśnie styl życia swoim dzieciom, które nie umieją się temu przeciwstawić i zaczynają zachowywać się tak samo. Nic więc dziwnego, że ilość dzieci otyłych rośnie wraz z zaburzeniami odżywiania i problemami zdrowia psychicznego, takimi jak: niemożność skupienia uwagi, nerwice czy stany lękowe.
Co więc zrobić, aby zmienić nawyki i sposób myślenia o jedzeniu na zdrowsze? Pomysłów jest kilka:
Wszystko jest w naszym umyśle
Zmiana stylu życia to nie tylko odrzucenie niezdrowych nawykówodżywiania się. Podstawą jest zmiana wzorców myślowych. Jeśli starasz się zachowywać dietę, ale czujesz, że jest to zaledwie coś narzucone Ci z zewnątrz, wówczas niewielkie są szanse powodzenia. Istotne jest dokonanie się zmiany wewnątrz Twojego „ja” - motywacji oraz sposobu myślenia na temat odżywiania.
Zastanów się, co chciałabyś osiągnąć. Innymi słowy: co jest Twoim celem? Czy jesteś gotowa, aby spróbować to zmienić? Żeby Ci było łatwiej, zacznij chociażby zapisywać zdania, które będą odzwierciedlać pozytywne cechy zdrowej żywności. Na przykład: "Lubię jedzenie zdrowej żywności" lub "Przygotowywanie posiłków jest zabawą i ćwiczeniem mojej kreatywności!"
Rozwieś te informacje w całej kuchni, żeby często wpadały Ci w oko. To naprawdę działa!
Rutyna — Twój wróg
Często nabieramy rutyny w naszych codziennych czynnościach, wpadamy jakby w koleiny sposobu odżywiania się lub niektórych wzorców żywieniowych. Jak temu podołać?
- Spróbuj wydłużyć czas posiłków o połowę.
- Postaraj się skupić na dokładnym żuciu i zrelaksowaniu podczas jedzenia — tak, aby pokarm mógł być lepiej strawiony.
- Większe problemy mają ci, którzy spożywają posiłki w samotności.
- Czy podczas jedzenia włączasz radio, TV, lub korzystasz z Internetu? Niech to wszystko zamilknie, kiedy zasiadasz do stołu. Sprawdź, czy nie czujesz się teraz lepiej?
Czy zauważyłaś, że sposób jedzenia jest odbiciem naszego życia?
Tak, jak szybki styl życia wpływa na sposób jedzenia, tak sposób jedzenia wpływa na jakość życia. Dlatego poprzez zmianę sposobu jedzenia możesz zacząć wprowadzać nowe nawyki związane ze spokojniejszym wykonywaniem codziennych czynności.
Planowanie
Ludzie jedzą w biegu zazwyczaj dlatego, że nie mogą zrealizować swojego planu dnia. Na przykład zamiast stołu, używają deski rozdzielczej w samochodzie. Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania zawałowi jest myślenie z wyprzedzeniem. Zanim pójdziesz do sklepu spożywczego, poświęć kilka spokojnych chwil na przygotowanie listy rzeczy, które chcesz kupić. Gdy już tam będziesz, w pierwszym rzędzie idź tam, gdzie znajdują się zdrowe produkty spożywcze. Staraj się omijać te działy, które mają wątpliwej jakości żywność.
Kiedy poziom naszych hormonów stresu podwyższa się, mamy tendencję do zjadania większych ilości przekąsek i kupowania mniej wartościowej żywności. Tak więc: planujmy, a w rezultacie będziemy bardziej zrelaksowani.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze