Implant i wkładka długotrwale zabezpieczą przed ciążą
EWA CZORA • dawno temuDziś współczesna kobieta żyje w biegu i oczekuje od antykoncepcji komfortu, swobody w użytkowaniu, dłuższej skuteczności i niezawodności. Jeszcze do niedawna największym powodzeniem cieszyła się pigułka antykoncepcyjna, dziś zwykła tabletka nie wystarcza. Numerem jeden stała się w pełni bezpieczna i wygodna antykoncepcja długoterminowa.
Antykoncepcja długoterminowa kojarzyła się głównie z kobietami dojrzałymi, które zostały już matkami. Aktualnie nowoczesna antykoncepcja jest doskonałym rozwiązaniem dla kobiet, które jeszcze nie rodziły, i młodych mam.
Młode mamy wolą mieć czas na decyzję co do kolejnej ciąży i rozpoczynają stosowanie antykoncepcji. Czas, jaki upływa do powrotu płodności po ciąży, zależy od sposobu karmienia, jak również od cech osobniczych każdej kobiety. Należy pamiętać, że brak miesiączki nie oznacza braku owulacji i nie wyklucza zajścia w ciążę. Pomimo karmienia piersią może się zdarzyć, iż dojdzie do owulacji i zapłodnienia.
Długotrwałe metody antykoncepcji są środkiem stałym i cechuje je długi termin działania, a co za tym idzie pozwala kobiecie cieszyć się życiem bez przestrzegania dyscypliny i poddawania się reżimowi.
Metody antykoncepcji długoterminowej to: wkładki domaciczne miedziane, wewnątrzmaciczne systemy hormonalne, implanty podskórne.
Wkładki wewnątrzmaciczne z dodatkiem miedzi obniżają ruchliwość plemników, co w połączeniu z przyspieszonym ruchem komórki jajowej przez jajowód praktycznie uniemożliwia zapłodnienie. Wkładki zakładane są przez lekarza na okres 3–10 lat.
Wewnątrzmaciczny system hormonalny ma postać niewielkiej (2–3cm) wkładki w kształcie litery T, którą lekarz wprowadza do macicy. Zawiera ona jeden hormon progestagen, który stale się uwalniając zapobiega ciąży na trzy sposoby: zagęszcza śluz szyjki macicy, zmniejsza aktywność plemników oraz prowadzi do ścieńczenia wyściółki macicy. Zakładana jest na okres od 3–5 lat.
Implant podskórny to niewielki pręcik (4 cm) wszczepiany jest pod skórę, po wewnętrznej stronie ramienia. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Implant powoli uwalnia do krwi niskie dawki progestagenu, przez co dochodzi do zagęszczenia śluzu, co uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Hormon uwalniany jest przez około 3 lata.
Rodzaj stosowanej antykoncepcji hormonalnej zależy zarówno od aktualnego stanu zdrowia kobiety, jak również od jej stylu życia, potrzeb i dodatkowych oczekiwań. W większości przypadków płodność wraca już w pierwszych miesiącach po zakończeniu stosowania antykoncepcji hormonalnej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze