Sprawdzone sposoby na zdrową skórę niemowląt

12. Spodziewaj się krostek i wysypkiTwoje dziecko jest idealne, jego skóra nie musi taka być. Wiele niemowląt ma skłonności do podrażnień skóry w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Oto jak rozpoznawać i leczyć powszechne problemy skórne.
Zdjęcie autorstwa peasap / CC BY

12. Spodziewaj się krostek i wysypki
Twoje dziecko jest idealne, jego skóra nie musi taka być. Wiele niemowląt ma skłonności do podrażnień skóry w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Oto jak rozpoznawać i leczyć powszechne problemy skórne.

11. Co musisz wiedzieć o wysypce?Dobra wiadomość dla rodziców: większość rodzajów wysypki nie stanowi zagrożenia dla dziecka sama w sobie. Dbanie o skórę dziecka może wydawać się skomplikowane, jednak najważniejsza jest wiedza:
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

11. Co musisz wiedzieć o wysypce?
Dobra wiadomość dla rodziców: większość rodzajów wysypki nie stanowi zagrożenia dla dziecka sama w sobie. Dbanie o skórę dziecka może wydawać się skomplikowane, jednak najważniejsza jest wiedza:

10. Zapobieganie wysypce pieluszkowejJeśli dziecko ma zaczerwienienia w okolicach pieluchy, masz do czynienia z wysypką pieluszkową. Przeważnie powodowana jest za ciasną pieluszką lub zmoczoną i zbyt długo noszoną; winowajcą może również być detergent, pieluchy lub chusteczki nawilżane. Unikniesz tego problemu, wietrząc powierzchnię skóry tak długo jak to możliwe, zmieniając pieluchę, kiedy tylko się zmoczy, myjąc skórę ciepłą ściereczką i nakładając krem cynkowy.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

10. Zapobieganie wysypce pieluszkowej
Jeśli dziecko ma zaczerwienienia w okolicach pieluchy, masz do czynienia z wysypką pieluszkową. Przeważnie powodowana jest za ciasną pieluszką lub zmoczoną i zbyt długo noszoną; winowajcą może również być detergent, pieluchy lub chusteczki nawilżane. Unikniesz tego problemu, wietrząc powierzchnię skóry tak długo jak to możliwe, zmieniając pieluchę, kiedy tylko się zmoczy, myjąc skórę ciepłą ściereczką i nakładając krem cynkowy.

9. Egzema lub atopowe zapalenie skóryEgzema to swędząca, czerwona wysypka, która może, ale nie musi być powodowana czynnikiem wywołującym. Powszechna jest u dzieci, u których w rodzinie występuje astma, alergia lub atopowe zapalenie skóry. Egzema zazwyczaj występuje na twarzy, łokciach, klatce piersiowej, ramionach lub za kolanami. Aby ją leczyć, ustal i unikaj czynników wywołujących ten stan. Używaj delikatnych mydeł oraz detergentów i nakładaj umiarkowaną ilość kremów. Bardziej zaawansowana egzema wymaga leczenia lekami na receptę.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

9. Egzema lub atopowe zapalenie skóry
Egzema to swędząca, czerwona wysypka, która może, ale nie musi być powodowana czynnikiem wywołującym. Powszechna jest u dzieci, u których w rodzinie występuje astma, alergia lub atopowe zapalenie skóry. Egzema zazwyczaj występuje na twarzy, łokciach, klatce piersiowej, ramionach lub za kolanami. Aby ją leczyć, ustal i unikaj czynników wywołujących ten stan. Używaj delikatnych mydeł oraz detergentów i nakładaj umiarkowaną ilość kremów. Bardziej zaawansowana egzema wymaga leczenia lekami na receptę.

8. CiemieniuchaCiemieniucha pojawia się przeważnie u dzieci 1-2-miesięcznych i znika w przeciągu pierwszego roku. Powodowana jest częściowo zaburzeniami w pracy gruczołów łojowych i wygląda dość nieestetycznie. Pediatra zaleci właściwe leczenie ciemieniuchy, przeważnie jest to specjalny szampon, olejek dla dzieci lub specjalny krem.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

8. Ciemieniucha
Ciemieniucha pojawia się przeważnie u dzieci 1-2-miesięcznych i znika w przeciągu pierwszego roku. Powodowana jest częściowo zaburzeniami w pracy gruczołów łojowych i wygląda dość nieestetycznie. Pediatra zaleci właściwe leczenie ciemieniuchy, przeważnie jest to specjalny szampon, olejek dla dzieci lub specjalny krem.

7. Potówki powodują podrażnienia skóryObjawiają się jako małe różowe lub czerwone krostki w miejscach podatnych na pocenie się, takich jak kark, okolice pieluchy, pachy i między fałdami skóry. Luźne ubrania i chłodne, suche otoczenie to wszystko, co jest potrzebne, aby wyleczyć tę wysypkę.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

7. Potówki powodują podrażnienia skóry
Objawiają się jako małe różowe lub czerwone krostki w miejscach podatnych na pocenie się, takich jak kark, okolice pieluchy, pachy i między fałdami skóry. Luźne ubrania i chłodne, suche otoczenie to wszystko, co jest potrzebne, aby wyleczyć tę wysypkę.

6. GrzybicaGrzybica pojawia się zazwyczaj po zakończeniu leczenia antybiotykiem i przybiera różne formy oraz występuje w różnych miejscach. Przykładowo pleśniawki pojawiają się na języku i ustach i wyglądają jak zaschnięte mleko. Można leczyć tę przypadłość przeciwgrzybiczymi lekami w formie płynu, więc skonsultuj się z pediatrą, jeśli zauważysz tego typu zmiany na skórze dziecka.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

6. Grzybica
Grzybica pojawia się zazwyczaj po zakończeniu leczenia antybiotykiem i przybiera różne formy oraz występuje w różnych miejscach. Przykładowo pleśniawki pojawiają się na języku i ustach i wyglądają jak zaschnięte mleko. Można leczyć tę przypadłość przeciwgrzybiczymi lekami w formie płynu, więc skonsultuj się z pediatrą, jeśli zauważysz tego typu zmiany na skórze dziecka.

5. Żółta skóra może oznaczać żółtaczkęZazwyczaj dzieci chorują na żółtaczkę 2-3 dni po porodzie, często spotyka się ją w przypadku wcześniaków. Skóra dziecka ma żółtawy odcień, również oczy przybierają ten kolor. Żółtaczka zazwyczaj przechodzi po 1-2 tygodniach. Leczenie może przybrać postać częstszego karmienia lub – w przypadkach bardziej zaawansowanych – fototerapii. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli skóra dziecka przybrała żółtawy odcień.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

5. Żółta skóra może oznaczać żółtaczkę
Zazwyczaj dzieci chorują na żółtaczkę 2-3 dni po porodzie, często spotyka się ją w przypadku wcześniaków. Skóra dziecka ma żółtawy odcień, również oczy przybierają ten kolor. Żółtaczka zazwyczaj przechodzi po 1-2 tygodniach. Leczenie może przybrać postać częstszego karmienia lub – w przypadkach bardziej zaawansowanych – fototerapii. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli skóra dziecka przybrała żółtawy odcień.

4. Poparzenia skóryKiedy słońce świeci, czujemy się świetnie – jednak nie można tego samego powiedzieć o skórze dziecka. Możesz używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym u dzieci w każdym wieku. Dobrze jest też chronić skórę dziecka czapką lub parasolką oraz nakładając krem ochronny z tlenkiem cynku na nos, uszy i usta. Najlepszą ochroną jest jednak trzymanie dziecka z dala od bezpośredniego światła słonecznego przez pierwszych 6 miesięcy życia. Jeśli dziecko ma lekkie poparzenia słoneczne, przykładaj zmoczoną chłodną ściereczkę do skóry przez 10-15 minut, kilka razy dziennie. Jeśli poparzenia są poważniejsze, skonsultuj się z lekarzem.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

4. Poparzenia skóry
Kiedy słońce świeci, czujemy się świetnie – jednak nie można tego samego powiedzieć o skórze dziecka. Możesz używać kremu z filtrem przeciwsłonecznym u dzieci w każdym wieku. Dobrze jest też chronić skórę dziecka czapką lub parasolką oraz nakładając krem ochronny z tlenkiem cynku na nos, uszy i usta. Najlepszą ochroną jest jednak trzymanie dziecka z dala od bezpośredniego światła słonecznego przez pierwszych 6 miesięcy życia. Jeśli dziecko ma lekkie poparzenia słoneczne, przykładaj zmoczoną chłodną ściereczkę do skóry przez 10-15 minut, kilka razy dziennie. Jeśli poparzenia są poważniejsze, skonsultuj się z lekarzem.

3. Produkty ochronne dla skóry dzieckaPrzy wyborze produktów pamiętaj – mniej znaczy więcej. Wybieraj produkty bez barwników, środków zapachowych, ftalanów czy parabenów, które mogą powodować podrażnienia skóry dziecka. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj pediatrę, czy dany produkt jest odpowiedni dla skóry dziecka.
Zdjęcie kosmetyków / Shutterstock

3. Produkty ochronne dla skóry dziecka
Przy wyborze produktów pamiętaj – mniej znaczy więcej. Wybieraj produkty bez barwników, środków zapachowych, ftalanów czy parabenów, które mogą powodować podrażnienia skóry dziecka. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj pediatrę, czy dany produkt jest odpowiedni dla skóry dziecka.

2. Unikanie problemów skórnych podczas kąpieliPamiętaj, skóra niemowlaka jest wrażliwa. Skóra podczas kąpieli powinna zostać nawilżona ciepłą wodą przez 3-5 minut. Unikaj pozostawiania dziecka na dłuższy czas w wodzie ze środkami myjącymi. Nakładaj mleczko nawilżające dla dzieci, kiedy skóra jest jeszcze mokra, a następnie delikatnie wklep produkt do sucha, zamiast go wsmarowywać.

2. Unikanie problemów skórnych podczas kąpieli
Pamiętaj, skóra niemowlaka jest wrażliwa. Skóra podczas kąpieli powinna zostać nawilżona ciepłą wodą przez 3-5 minut. Unikaj pozostawiania dziecka na dłuższy czas w wodzie ze środkami myjącymi. Nakładaj mleczko nawilżające dla dzieci, kiedy skóra jest jeszcze mokra, a następnie delikatnie wklep produkt do sucha, zamiast go wsmarowywać.

1. Kiedy zadzwonić po lekarza?Przeważnie wysypka nie jest niczym poważnym, lecz kilka jej rodzajów może oznaczać infekcję i wymaga uwagi lekarza. Jeśli skóra dziecka ma małe czerwonawo-purpurowe kropki, jeśli zauważysz żółte wypełnione płynem krostki lub jeśli dziecko ma gorączkę i jest ospałe, natychmiast skonsultuj się z pediatrą w sprawie leczenia.
Zdjęcie dziecka / Shutterstock

1. Kiedy zadzwonić po lekarza?
Przeważnie wysypka nie jest niczym poważnym, lecz kilka jej rodzajów może oznaczać infekcję i wymaga uwagi lekarza. Jeśli skóra dziecka ma małe czerwonawo-purpurowe kropki, jeśli zauważysz żółte wypełnione płynem krostki lub jeśli dziecko ma gorączkę i jest ospałe, natychmiast skonsultuj się z pediatrą w sprawie leczenia.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Rodzina:

Dziecko i praca. To jest wyzwanie! Ospa w ciąży Hemoroidy po ciąży - wstydliwy problem Cierpienie milionów astmatyków Nauka czytania dla dzieci Bez przypinania łatek Przemoc wobec dzieci Projektanckie ubranka dla dzieci Eponimy w języku angielskim Pierwsza randka - jak się zachować? Problemy żołądkowe u dziecka? Dowiedz się, jak przeciwdziałać ich skutkom Ile powinno ważyć niemowlę