Sztuka manicure
REDAKCJA • dawno temuManikiurzystki często nie przywiązują należytej uwagi do poziomu zabiegów manicure. Ta usługa cieszy się największą popularnością wśród klientek, ale niestety często wykonywana jest w sposób powierzchowny i niedokładny. Profesjonalny zabieg manicure powinna poprzedzać diagnoza, dzięki której można precyzyjnie określić typ usługi polecany danej klientce. Obecnie jest co najmniej kilka rodzajów zabiegów manicure.
Profesjonalny, kompleksowy zabieg manicure na rynku polskim wciąż jeszcze należy do rzadkości. W salonach usługa ta z reguły ogranicza się do wycięcia skórek oraz skorygowania kształtu płytki. Tymczasem w ofercie firm dostępna jest już cała gama profesjonalnych produktów, które umożliwiają wykonanie usługi na poziomie kompleksowego zabiegu pielęgnacyjnego.
Każdy z nich wypracował różne linie pielęgnacyjne w zależności od indywidualnych potrzeb zgłaszanych przez klientki. Aby utrzymać paznokcie w dobrej kondycji manicure powinien być wykonywany przynajmniej raz w tygodniu. Jest to doskonały sposób nawiązania bliskich relacji z klientką, zapewnienia jej o profesjonalizmie salonu i zachęcenia do skorzystania z innych zabiegów.
Uwaga! Prawidłowe trzymanie pilnika jest kluczem do sukcesu. Umożliwia precyzyjne skorygowanie kształtu płytki paznokcia, zdecydowanie ułatwiając pracę. Manikiurzystka ma zawsze kontrolę nad prowadzeniem pilnika, może swobodnie regulować odpowiedni nacisk, zabezpieczając płytkę przed uszkodzeniem. Pilnik trzymany w ten sposób zapewnia klientowi maksymalny komfort podczas zabiegu.
Technika: palce serdeczny i środkowy regulują nacisk pilnika na płytkę, palce wskazujący i mały podtrzymują, kciuk prowadzi pilnik.
MANICURE NA ZIMNO
Manicure na zimno nazywany jest również manikiurem biologicznym. Podczas tego zabiegu zastępuje się metalowe narzędzia specjalnymi preparatami do zmiękczania skórek. Produkty te, poza swoimi podstawowymi właściwościami, zawierają również szereg substancji pielęgnujących i wzmacniających płytkę oraz stymulujących wzrost paznokcia.
Faza pierwsza:
Przed rozpoczęciem zabiegu należy zmyć stary lakier. Wacik nasączony zmywaczem przyciśnij do płytki i chwilę przytrzymaj. Następnie ruchem ściągającym w stronę krawędzi paznokcia usuń lakier, pamiętając o tym, aby często zmieniać wacik i nie rozcierać zmywacza, ponieważ można zabrudzić skórki.
Faza druga:
Po zmyciu lakieru oceń ogólny stan paznokci. Wstępna diagnoza służy precyzyjnemu określeniu odpowiedniej kuracji. Następnie zdezynfekuj ręce klientki i własne.
Faza trzecia:
Kolejnym etapem zabiegu jest opracowanie kształtu paznokcia przy użyciu pilnika o grubości 240. Najlepiej sprawdza się w tym przypadku pilnik szklany, który nie podrywa i nie szarpie płytki, działając na zasadzie cięcia chirurgicznego zasklepia wolny brzeg. Nadając paznokciom odpowiedni kształt pamiętaj o tym, aby ruchy pilnika zawsze zachowywały jeden kierunek — do środka paznokcia. Piłowanie do zewnątrz i pionowe skracanie brzegów powodują uszkodzenia płytki, a w efekcie rozdwajanie paznokci. Po osiągnięciu pożądanego kształtu należy zamknąć brzegi paznokcia przy pomocy trzyetapowej kostki. Wypolerowanie krawędzi spoi warstwy paznokcia, zamyka łuskę i zapobiega rozdwajaniu. Powierzchnię płytki paznokcia należy zmatowić pierwszą i drugą fazą kostki, ruchami zgodnymi z kierunkiem wzrostu paznokcia, tak płytkę m.in. z pozostałości lakieru. W ten sposób otwieramy pory ułatwiając wnikanie substancji odżywczych.
Faza czwarta:
Na przygotowaną płytkę nałóż wokół skórek preparat zmiękczający. Polecamy Eau Emoliente Peggy Sage — kosmetyk, który zawiera witaminy i substancje pielęgnujące, a przy systematycznym stosowaniu doprowadza do całkowitego zaniku skórek na paznokciu.
Faza piąta:
Do miseczki manicure wlewamy wodę mineralną, w której przez kilka minut moczymy dłonie klientki. Zwykle manikiurzystki używają do tego celu wody z mydłem, ale obecnie na rynku dostępne są już profesjonalne preparaty przeznaczone do zabiegu manicure. Przykładem są tabletki musujące Peggy Sage, które należy rozpuścić w letniej wodzie. Podczas jednego zabiegu zużywa się ¼ tabletki, która poprzez musowanie zwiększa komfort klientki, a poza tym dodatkowo zmiękcza skórki, wybiela płytkę, głęboko odżywia i nawilża paznokieć.
Faza szósta:
Po wyjęciu dłoni z wody należy odsunąć skórki przy pomocy patyczka z drewna pomarańczowego. Usuwamy tylko te skórki, które narastają na płytkę, uważając na to, aby nie uszkodzić miejsca wzrostu paznokcia. Zbyt głębokie odsuwanie lub, co gorsza, wycinanie skórek pozbawia macierz ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz infekcjami wału przypaznokciowego. Mechaniczne uszkodzenie miejsca wzrostu paznokcia może spowodować powstanie trwałego, nieusuwalnego defektu na płytce.
Faza siódma:
Kolejnym etapem zabiegu jest wykonanie peelingu dłoni, skórek i paznokci, który pobudza krążenie, usuwa zrogowaciały naskórek i oczyszcza z resztek preparatu zmiękczającego. Peeling zmywamy przy użyciu wacika nasączonego letnią wodą lub tonikiem, który wyrównuje pH naskórka dłoni.
Faza ósma:
Po dokładnym oczyszczeniu dłoni, nakładamy na płytkę paznokcia kroplę oliwki do skórek i dokładnie polerujemy przy użyciu trzeciej fazy bloku. Ruchy polerki są zawsze zgodne z kierunkiem wzrostu paznokcia. Wypolerowanie powierzchni paznokcia z udziałem oliwki uszczelnia płaszcz hydrolipidowy płytki, działając podobnie jak krem nawilżający na naskórek. Zabieg ten zamyka łuski paznokcia, zwiększa nawilżenie, zapobiega rozdwajaniu i chroni płytkę przed przebarwieniami, dzięki idealnie gładkiej powierzchni pigmenty lakierów nie przedostają się do głębszych warstw paznokcia. Na koniec nakładamy i wmasowujemy odżywczy krem.
Uwaga! Na rynku dostępne są dwa rodzaje olejków:
1. olejki do skórek — na bazie witaminy C, zmiękczają skórki zapobiegając ich wysychaniu;
2. olejki do płytki paznokcia — na bazie wyciągu z pomarańczy, rewitalizują kruche paznokcie, stosowane do polerowania płytki.
Aby lakier dobrze przylegał do paznokcia, należy przed jego nałożeniem bardzo dokładnie odtłuścić płytkę przy pomocy odpowiedniego preparatu. Następnie nakładamy bazę, która zabezpiecza płytkę przed odbarwianiem, szczególnie w przypadku zastosowania ciemnych lakierów. Przed rozpoczęciem malowania należy odwrócić lakier do góry dnem i wymieszać konsystencję, „rolując” buteleczkę między dłońmi. Nie można potrząsać lakierem, ponieważ w ten sposób drobne pęcherzyki powietrza dostają się pomiędzy pigmenty i bardzo utrudniają malowanie. Lakier powinien być rozprowadzony trzema, maksymalnie czterema pociągnięciami. Nakładanie zaczynamy od środka paznokcia, następnie pokrywamy prawą i lewą stronę. Ilość lakieru na pędzelku powinna być wystarczająca do równomiernego rozłożenia (rozlania) na płytce, co pozwoli zniwelować powstawanie smug. Poszczególne warstwy powinny być cienkie, dzięki czemu lakier szybciej zasycha i lepiej przylega do paznokcia. Kolejne warstwy nakłada się po odczekaniu kilku minut, ponieważ rozpuszczalnik zawarty w lakierze musi każdorazowo odparować. Jaśniejsze lakiery wymagają czasami położenia trzech warstw aby uzyskać odpowiedni kolor, w przypadku ciemniejszych odcieni z reguły wystarczają dwie.
Uwaga! W przypadku ciemnego lakieru należy pamiętać o dokładnym wykończeniu brzegów paznokcia. Po nałożeniu pierwszej warstwy lakieru można pokryć krawędzie osobną warstwą, która pozwoli uniknąć efektu białej końcówki i zabezpieczy lakier przed odpryskiwaniem.
TIPS & TRICS
Dłuższe przerwy podczas nakładania poszczególnych warstw lakieru powodują, że powierzchnia płytki jest gładsza i bardziej błyszcząca. Jeżeli kolejne warstwy nakładane są zbyt szybko może powstać chropowata tekstura na paznokciu. Sztuczne przyspieszanie schnięcia lakieru nie zawsze ma korzystny wpływ na jakość wykonanej usługi. Dmuchanie ciepłym powietrzem może spowodować gorsze przyleganie i zdecydowanie mniejszy połysk. Chemiczne przyśpieszacze w formie preparatów czasami powodują tworzenie się maleńkich pęcherzyków powietrza, które niszczą gładką teksturę lakieru.
Dobry lakier powinien być świeży, gładki, jednolity, nie może się rozwarstwiać, wewnątrz nie powinny się też tworzyć pęcherzyki powietrza. Lakiery należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, ponieważ światło i wysoka temperatura powodują rozwarstwianie emulsji, a poza tym kolor pod wpływem promieni słonecznych może ulec wyblaknięciu. Buteleczka z lakierem nie może stać otwarta przez dłuższy okres czasu, ponieważ konsystencja, z uwagi na odparowywanie rozpuszczalnika, szybko gęstnieje.
Wybierając kolor lakieru należy pamiętać, że pigmenty czerwone i odcienie metaliczne po wyschnięciu ciemnieją. Zamiast lakieru można zastosować odżywkę, jeżeli płytka paznokci wymaga regeneracji.
Make Up
telefon 022/ 497–81-70,
www.makeup.com.pl.
Konsultacja: Jolanta Piotrowska (Peggy Sage), Patrycja Putynkowska (Międzynarodowa Akademia Estetyki Laurel)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze