Terapia tańcem i ruchem
DAMIESA • dawno temuKażdy miłośnik tańca zapytany o to, co daje nam uprawianie tej niełatwej sztuki, opowiedziałby o szeregu zalet i korzyści, jakie ona nam przynosi. Niezależnie od typu wzmocnione zostają poszczególne mięśnie ciała, likwidacji ulega skórkapomarańczowa, a także poprawia się koloryt skóry na wskutek pobudzenia krążenie. Mało kto jednak zastanawia się, co tak naprawdę wnosi taniec do stanu naszego ducha i jaki ma wpływ na naszą kondycję psychiczną i samopoczucie. Pora zatem przedstawić Wam kilka faktów.
Taniec lekiem na depresję i agresję
Uprawianie tego rodzaju sportu pozwala zapomnieć o problemach, pozbyć się stanów depresji, odwieść przygnębiające myśli i pomóc odciążyć psychikę od negatywnych emocji. W zależności od potrzeb może to być łagodny, przynoszący uspokojenie walc, dynamiczne tango czy też energetyczny rap czy hip hop. Choreoterapia pozwala zaprzyjaźnić się z własnym ciałem, pomaga wyleczyć takie zaburzenia żywienia jak anoreksja czy bulimia, pokochać swoje ciało takim jakim jest i nauczyć się je postrzegać w prawidłowy sposób.
Energiczny taniec, pozwalający się „wyładować” i solidnie zmęczyć nie tylko działa jak morderczy trening na siłowni i cechuje się podobnymi profitami dla ciała (rzeźbienie sylwetki, pozbywanie się tłuszczyku), ale także po tak forsownym ćwiczeniu sprawia satysfakcję z dobrze wykonanej pracy dla swojego psyche i ciała, koi nerwy oraz daje swojego rodzaju upust skumulowanej agresji. Taniec pozwala także wyeliminować napady nerwicy i ograniczyć nadpobudliwość, co w konsekwencji może ułatwić kontakty z innymi i ułatwić egzystencję w grupie.
Taniec w kontaktach międzyludzkich
Dzięki niemu nawet nieśmiałe osoby mogą zwalczyć wstyd i odkryć w sobie całkiem nowe emocje. Taniec pozwala otworzyć się na drugiego człowieka i pokonać lęki. Taka forma choreoterapii pomaga także wyleczyć z depresji osoby będące w przeszłości ofiarami przemocy. Taniec może także uczyć okazywania uczuć i być sposobem na uzyskanie harmonii między ciałem a umysłem, co może ułatwiać kontakty z innymi i ułatwiać przełamywanie barier międzyludzkich oraz nawiązywanie interakcji z grupą. Ta metoda terapiipozwala także pokonać lęki i uzewnętrznić tłumione emocje, czy radzić sobie z narastającymi frustracjami.
Wiele kobiet decydujących się na naukę tańca docenia w nim nie tylko fakt, że pozwala on na utratę kilku zbędnych kilogramów, ale także to, że dzięki niemu mogą lepiej poznać swoje ciało, zaprzyjaźnić się z nim, nauczyć się je kontrolować, a co za tym idzie nabrać swobody ruchów i większej pewności siebie. Takie korzyści przydają się zwłaszcza w sytuacjach intymnych pozwalając wyswobodzić z licznych kompleksów, co także działa dobroczynnie na ogólne samopoczucie i postrzeganie siebie samej. Kontrola nad ciałem sprawia także, że poprawia siępostawa ciała, co wpływa na to, że wyglądamy jeszcze bardziej seksownie dla przedstawiciela płci przeciwnej.
Jak Wam się podoba taki pomysł na terapię? Czy skłonne byłybyście ją wypróbować czy może wolicie inne sposoby aktywności dla ciała i ducha?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze