Chińska dietetyka
OLGA CHOJNACKA • dawno temuTradycyjna medycyna chińska opiera się na założeniu, że najważniejsze jest utrzymanie organizmu w zdrowiu. Łączy ona w sobie akupunkturę, farmakopeę, masaż tui na, tai chi, qigong oraz dietetykę, która w przewlekłych chorobach zastępuje leczenie oparte na zasadach farmakopei lub stanowi jego uzupełnienie.
W tradycyjnej dietetyce chińskiej nie liczą się proporcje w dziennym spożyciu kalorii, protein, witamin i minerałów. Najważniejsza jest jakość energetyczna spożywanych produktów. Poza tym dużą rolę odgrywa sposób konserwacji produktów, ich przygotowania i gotowania, co wpływa na wartość potraw. W zdrowym odżywianiu zgodnym z założeniami medycyny chińskiej należy jeść różnorodne pokarmy w małych ilościach. Bardzo ważny jest także sposób jedzenia. By dostarczyć organizmowi najcenniejszych właściwości potraw, powinniśmy jeść powoli, wolno przeżuwając każdy kęs.
Wybór produktów oraz ich przygotowanie powinny zależeć od aktualnej pory roku.
Wpływ pór roku na sposób odżywiania się:
Zima (od początku listopada do początku lutego) - zalecane są produkty o słonym i gorzkim smaku. W diecie powinny się znaleźć zboża, makarony, rośliny strączkowe i oleiste, buraki, selery, grzyby, kapusta, szpinak oraz owoce cytrusowe. Zimą należy jeść także czerwone mięso, dziczyznę, podroby, jajka, tłuste ryby, sery fermentowane oraz owoce morza. Stosowany w tym czasie sposób przygotowania powinien opierać się na duszeniu, gotowaniu na parze, pieczeniu w piekarniku, ale również smażeniu z dużą zawartością tłuszczu.
Wiosna (od połowy lutego do początku maja) - najlepsze w tym okresie są produkty o słodkim smaku. Warto jeść świeże warzywa i owoce, młode pędy, chude mięsa oraz ryby. Przygotowując potrawy, warto pamiętać, aby warzywa gotować przez kilka minut w gorącej wodzie albo obsmażać na patelni, natomiast ryby dusić lub gotować na parze.
Lato (od początku maja do początku sierpnia) - wskazane jest wybranie pokarmów o słodkim i pikantnym smaku. Wśród polecanych produktów należy wymienić czerwone i białe mięso, chude ryby, rośliny strączkowe, czerwone owoce, kiwi, brzoskwinie, a także różne warzywa — szpinak, sałata, karczoch, bakłażan, ogórek, kukurydza, rzodkiewka. Najlepszy sposób przyrządzania to grillowanie i krótkie gotowanie. Należy pamiętać, że mimo upalnych, słonecznych dni nie należy jeść lodów ani chłodzących napojów, gdyż są one, zgodnie z założeniami dietetyki energetycznej, niezdrowe.
Okres przejściowy (sierpień) - zalecane jest jedzenie małych porcji. Potrawy powinny być lekkie. Można je grillować.
Jesień (od początku września do początku listopada) - najlepsze smaki to kwaśny i gorzki. W tym czasie nie może w menu zabraknąć owoców, warzyw, zbóż, roślin strączkowych, czerwonego i białego mięsa, dziczyzny, podrobów, ryb i serów. Przygotowanie dań powinno się opierać na smażeniu w głębokim tłuszczu, pieczeniu, gotowaniu.
W dietetyce chińskiej dużą rolę odgrywa herbata zielona. Ma ona właściwości pobudzające. Systematycznie wypijana zapobiega wystąpieniu chorób sercowo- naczyniowych, arteriosklerozie, nadciśnieniu tętniczemu. Działa leczniczo także przy przeziębieniach, bólu gardła i biegunce.
W dietetyce chińskiej ceniona jest także czarna herbata. Nie posiada ona jednak właściwości leczniczych, działa jedynie pobudzająco.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze