MacBook Air czy MacBook Pro? Który komputer Apple wybrać?
WOJCIECH GRZESIAK • dawno temuMateriał sponsorowany przez RTV EURO AGD
Marka Apple od dekad elektryzuje świat swoimi produktami, które, choć nie należą do najtańszych, to słyną z doskonałej wydajności, długiej żywotności i wysokiej jakości wykonania. Nie będziemy się jednak rozwodzić nad pojedynkiem PC kontra komputery Mac czy Android kontra iOS, a skupimy się na tym, jakiego MacBooka wybrać, jeżeli już zdecydujecie się wejść do świata marki z Cupertino.
Zakup laptopa od Apple może nie jest najtańszą inwestycją, ale dzięki temu, że system operacyjny macOS jest skrojony na miarę sprzętu, a sprzęt na miarę systemu, to możecie mieć pewność, że taki zakup to inwestycja na długie lata. Wystarczy prześledzić listę kompatybilności najnowszego systemu Ventura, który można zainstalować na laptopach Apple jeszcze z 2017 r. Od 2020 r. Apple stosuje własne procesory Apple Silicon i tym samym zrezygnowano z produktów marki Intel. Tutaj w przeciwieństwie do klasycznych procesorów na jednym chipie mamy prawie wszystkie podzespoły potrzebne do prawidłowego funkcjonowania komputera. Dzięki temu komputery są wydajne i energooszczędne. Który będzie odpowiednim wyborem?
Małe rozmiary, duże możliwości
Można powiedzieć, że podstawowym modelem jest MacBook Air, który obecnie jest dostępny w dwóch wersjach – z procesorem M1 i M2. Tutaj w obu przypadkach mamy pasywny system chłodzenia, który wyeliminował wentylatory, a zatem komputer jest cichy i pozwala zaoszczędzić więcej energii. Dzięki niewielkim rozmiarom i niskiej masie oraz baterii pozwalającej na ok. 20 godz. pracy jest to doskonały wybór dla osób będących w ciągłym ruchu. Często stawiają na niego studenci, właściciele firm, a także użytkownicy poszukujący laptopa do domowych zastosowań.
Warto wspomnieć, że model z procesorem M2 dorównuje swoją wydajnością serii Pro, ale jeżeli chcecie na nim obrabiać zdjęcia lub montować filmy, to nie spodziewajcie się cudów, choć na pokładzie M2 znalazły się odpowiednie silniki dekodowania i kodowania video oraz akceleracja. Oba warianty różnią się też wyglądem. W tym drugim zastosowano tzw. notch – wcięcie w ekranie, które jest powszechnie stosowane w smartfonach. Kolejną różnicą jest przekątna ekranu – w modelu M1 to 13,3", a w M2 – 13,6". Ekran modelu M2 pochodzi z serii Pro i ma jasność 500 nitów zamiast 400 nitów, co przekłada się na lepszą pracę w warunkach silnego nasłonecznienia.
MacBook do zadań specjalnych
MacBook Pro to odpowiedni wybór dla tych, którzy potrzebują więcej mocy obliczeniowej. Przeważnie wykorzystują go architekci, fotograficy, montażyści filmów oraz programiści. Sięgają po niego również pracownicy biurowi z większymi wymaganiami i oczywiście odpowiednio większym budżetem. Tutaj już zastosowano aktywny układ chłodzenia, który sprawia, że przy każdym zadaniu można liczyć na zachowanie optymalnej temperatury pracy.
Do dyspozycji są wersje z ekranem 13,3" i procesorem M2 oraz ekranami 14'2" i 16,2", które mogą być wyposażone w czipy M1 Pro lub M1 Max. Niech was nie zwiedzie oznaczenie tych dwóch ostatnich, ponieważ w praktyce mają one 10 rdzeni, podczas gdy M2 ma ich 8. Do tego w wariancie z ekranem 13,3" zastosowano układ graficzny z 10 rdzeniami, a w większych modelach ich liczba sięga aż 32. Różnią się także czasem pracy na baterii, stopniem rozbudowania systemu audio – w dużych MacBookach Pro jest 6 głośników, a w mniejszym tylko 2.
Jak to się przekłada na wybór? Specjaliści z branży wideo powinni wybrać procesory M1 Max ze względu na akcelerację kodowania i dekodowania wideo. Ze względu na ilość rdzeni procesora graficznego będzie to również dobry wybór dla grafików. Dla programistów odpowiedni będzie już model z procesorem M1 Pro. W przypadku zastosowań biurowych i biznesowych, w których liczy się mobilność, postawilibyśmy na model z ekranem o przekątnej 13'3" i procesorem M2.
Materiał sponsorowany przez RTV EURO AGD
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze