Przebarwienia skóry – wybierz krem odpowiedni dla siebie
REDAKCJA • dawno temuKolor skóry a także oczu i włosów, zależy od obecnych w niej barwników należących do grupy melanin. Pigmenty te nadają barwę różnym częściom naszego ciała. To dzięki nim mamy taki a nie inny kolor skóry, włosów czy oczu. Pełnią one również funkcję ochronną przed niebezpiecznym promieniowaniem UV dla położonych pod skórą tkanek.
Kolor skóry, a także oczu i włosów, zależy od obecnych w niej barwników należących do grupy melanin. Pigmenty te nadają barwę różnym częściom naszego ciała. To dzięki nim mamy taki, a nie inny kolor skóry, włosów czy oczu. Pełnią one również funkcję ochronną przed niebezpiecznym promieniowaniem UV dla położonych pod skórą tkanek.
Hiperpigmentacja – co to takiego?
Melanina powstaje w procesie melanogenzezy przy udziale odpowiednich substratów (tyrozyny) oraz enzymów (w tym najistotniejszej tyrozynazy). Koloryt skóry nie zależy od ilości znajdującej się w naszej skórze melaniny (ok. 1%), lecz rozmieszczenia mealnocytów i typu ich aktywności. Nieprawidłowe funkcjonowanie melanocytów, wrodzone lub spowodowane wpływem innych czynników środowiskowych, prowadzi do wystąpienia zaburzeń pigmentacyjnych. Do powstania zmian hiperpigmentacyjnych przyczyniają się czynniki mechaniczne, fizyczne, chemiczne, stany zapalne, leki, zaburzenia hormonalne, ciąża, niedobory witamin, zaburzenia metabolizmu czy choroby nowotworowe. Nadmierne wytwarzanie barwnika (hiperpigmentacja) jest dla wielu osób istotnym problemem natury estetycznej. Aby zwiększyć swoją atrakcyjność i pozbyć się ciemnych plam na skórze, sięgamy po produkty kosmetyczne. Zmniejszające przebarwienia skóry kremy wzbudzają zatem zainteresowanie wielu osób.
Leczenie zaburzeń barwnikowych
Pierwszym krokiem do sukcesu w walce z przebarwieniami jest stosowanie kremów z filtrem takich jak Garnier i unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Oprócz tego na rynku kosmetycznym dostępne są produkty, które zmniejszają istniejące przebarwienia, m.in. w wyniku hamowania aktywności kluczowego w biosyntezie melaniny enzymu. Jednym z pierwszych związków wykorzystywanych do produkcji kosmetyków na przebarwienia, był hydrochinon. Dziś hydrochinon uważa się za potencjalnie szkodliwy dlatego w UE wycofano go z kosmetyków i może być stosowany tylko z zalecenia lekarza.
Alternatywę stanowią inne substancje pochodzenia naturalnego. Kwas kojowy i kwas azelainowy — pochodzą z grzybów i są bardzo skuteczne w usuwaniu przebarwień. Ich działanie polega na hamowaniu tyrozynazy, przez co aktywność enzymu jest mniejsza, a to skutkuje obniżeniem produkcji melaniny w leczonej zmianie barwnikowej. Ponadto, istotne znaczenie mają związki polifenolowe, do których zaliczyć możemy rezorcynol czy niektóre flawonoidy (np. aloesyna z aloesu). Korzystny wpływ może mieć również stosowanie kosmetyków z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, takimi jak kwas oleinowy, linolowy czy ?-linolenowy. W leczeniu zaburzeń hiperpigmentacji wykorzystuje się ponadto silne antyoksydanty.
Udowodnione działanie wybielające posiadają witamina C, kwas galusowy czy ?-tokoferol. Ważnym środkiem kosmetycznym rozjaśniającym skórę, znajdującym zastosowanie w preparatach kosmetycznych jest kwas glikolowy. Substancja ta, podobnie jak retinoidy (pochodne witaminy A), przyspiesza przemiany w obrębie keratynocytów, co powoduje złuszczenie zabarwionego naskórka czyli utratę barwnika z powierzchni skóry. Warto również pamiętać, że preparaty zawierające więcej niż jeden składnik aktywny są skuteczniejsze, czyli szybciej pojawiają się efekty ich działania, a oczekiwany rezultat jest bardziej zauważalny.
Pamiętajmy!
Większość przebarwień skórnych ma charakter niezłośliwy i zwykle stanowi defekt o charakterze wyłącznie kosmetycznym. Niepokój jednak powinny wzbudzać przebarwienia o nieregularnym kształcie i rozmieszczeniu barwnika. Tego typu zmiany powinny być zawsze konsultowane z lekarzem specjalistą.
Źródło: notka pr
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze