Kartofel i natka na worki pod oczami
MARIKA KRAJNIEWSKA • dawno temuWiększość z nas doskonale zna ten problem i od lat się z nim boryka. Nie każda jednak wie, skąd się nagle u nas wzięły i jak z nimi walczyć. Korektory, podkłady i pudry w większości przypadków niestety nie zdają egzaminu. Tuszują, ale rano opuchnięte powieki nadal straszą nas w lustrze. Jak się ich pozbyć?
Większość z nas doskonale zna ten problem i od lat się z nim boryka. Nie każda jednak wie, skąd się nagle u nas wzięły i jak z nimi walczyć. Korektory, podkłady i pudry w większości przypadków niestety nie zdają egzaminu. Tuszują, ale opuchnięte powieki nadal straszą nas w lustrze. Jak się ich pozbyć?
Czym są worki pod oczami?
Worki pod oczami powstają na skutek nagromadzenia wokół oczu limfy oraz nadmiernej ilości komórek tłuszczowych i wody. A dzieje się tak w wyniku zaburzeń metabolizmu. W wyniku tego „zbiorowiska” mięśnie twarzy w okolicy oczu się rozluźniają i powstają worki. Skóra wokół oczu, z natury delikatna i cienka, staje się jeszcze cieńsza, co powoduje większe jej rozluźnienie. Wpływa na to zarówno stres, jak i złe odżywianie, zaburzenia przepływu krwi na skutek różnych urazów albo fotostarzenie się skóry. Bardzo często zapominamy o delikatnej skórze w okolicy oczu, nie pielęgnujemy jej należycie i z delikatnością — pocieramy np. zmęczone powieki, co może również przyczynić się do powstawania worków pod oczami.
Nie zawsze styl życia jest przyczyną ich pojawienia. Nawet jeśli dbamy o swoje zdrowie, doskonale się odżywiamy i wysypiamy, ale nasi rodzice mieli problem z workami pod oczami, może to oznaczać, że my też mamy takie predyspozycje genetyczne. Specjaliści przekonują na przykład, że alergicy o wiele częściej borykają się z tym problem.
Jak je zlikwidować?
Przede wszystkim należy zmienić swoje przyzwyczajenia zarówno żywieniowe jak i wypoczynkowe. Sen jest ważny, byśmy nie tylko nabrali siły na kolejny dzień, ale aby w naszym organizmie wszystkie komórki pracowały prawidłowo. Bardzo ważna jest banalna pielęgnacja okolic oczu rano i wieczorem, zwłaszcza dokładny demakijaż. Specjaliści rekomendują płyny do demakijażu pozbawione sztucznych aromatów, barwników i innych „ulepszaczy”, które mogą prowadzić do licznych uczuleń. Ważne jest nawilżenie. Wybierając kremy do powiek i okolic oczu, należy sprawdzić czy mają one nawilżające właściwości. Wielu kosmetologów, naśladując nasze babki, poleca przemywać twarz rano chłodną wodą, albo nawet delikatnie pocierać okolice oczu kostkami lodu. Osobom, spędzającym wiele godzin przed komputerem z pewnością pomogą ćwiczenia mięśni wokół oczu, wykonywane kilka razy dziennie, bowiem nie tylko usprawnią narząd wzroku, ale i spowodują, że skóra wokół oczu będzie bardziej napięta i sprężysta.
Moc kremów
Przy wyborze odpowiedniego kremu, który ma pomóc w walce z workami pod oczami należy zwrócić uwagę na jego skład. Wyciągi z pietruszki czy szczawiu zwiększają ujście płynów z limfy, stymulując pracę skóry. W efekcie skóra wokół oczu nie wiotczeje. Aby zapobiegać utracie wody, zwłaszcza latem, należy pamiętać o kremach z filtrem. Spowolnimy wówczas fotostarzenie się skóry.
Maski i okłady
Nasze babki wierzyły w moc ziół i naturalnych produktów, które wykorzystywały w walce z opuchniętymi powiekami. W tym celu stosowały m.in. maskę z natki pietruszki. Pokrojoną drobno natkę ułóż w okolicach oczu i nałóż na nią wilgotne waciki. Po piętnastu minutach zdejmij kompres. To samo możesz zrobić ze szczawiem. Inny sposób to ziemniaki w mundurkach. Ugotowane i ostudzone ziemniaki, przekrojone na pół, ułóż na zamknięte powieki na około 30–40 minut. To powinno zniwelować opuchliznę.
Gdy domowe sposoby zawodzą…
Drenaż limfatyczny i elektrostymulacja – to metody, które rekomendują kosmetolodzy. Wymagają one jednak całego cyklu zabiegów, tylko wtedy przyniosą zadowalający rezultat.
Worki pod oczami usuwane są także za pomocą operacji plastycznej - blepharoplastyki. Jest to zabieg, który wymaga nacięcia chirurgicznego. Zazwyczaj nacina się dolną powiekę pod linią rzęs. Wykonuje się to w celu dotarcia do komórek tłuszczowych, znajdujących się pod warstwą skóry. Tłuszcz ten zostaje usunięty. Usuwa się również nadmiar skóry dolnej powieki. Nie jest to zabieg pozbawiony komplikacji. W wyniku nacięcia dochodzi do osłabienia mięśni powieki, które mają za zadanie podtrzymywać ją przed opadaniem. Na skutek czego, powieka często zaczyna opadać, tworząc tak zwane smutne spojrzenie. Opadanie powieki może także doprowadzić do nadmiernego odsłonięcia gałki ocznej. A to z kolei może spowodować zespół suchego oka. Coraz częściej lekarze podczas blepharoplastyki stosują cięcie wewnątrz powieki, które jak twierdzą specjaliści, minimalizuje ryzyko opadania powiek.
Problem worków pod oczami nie jest prosty do wyeliminowania, mimo istnienia całego szeregu metod, które mają na celu walkę z tą przypadłością. Dbajmy zatem o okolice oczu z większą starannością. Będziemy mieć wówczas szanse na dłuższe cieszenie się nieskazitelną urodą.
Źródło: www.doktor.ru
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze