Męska depilacja
OLGA CHOJNACKA • dawno temuCzasy owłosionych damskich nóg dawno za nami. Powszechna stała się depilacja nadmiernego owłosienia różnych części kobiecego ciała i z całą pewnością wygląda to estetycznie i elegancko. Ostatnio salony kosmetyczne kuszą ciekawymi ofertami także mężczyzn, choć niektórym panom poddanie się temu zabiegowi wydaje się niemęskie.
Moda na depilację u mężczyzn przyszła do nas z Zachodu, ale zabiegi takie stosowano już w starożytnym Egipcie za pomocą złączonych muszli, które służyły do wyrywania włosów w miejscach intymnych.
Depilujący się mężczyźni często ulegają wpływowi swoich partnerek, dla których gładkie ciało jest atrakcyjne. Głównym jednak powodem depilacji są względy higieniczne, dotyczy to głównie pach. W środowisku sportowców depilacja bywa czasem konieczna. Nadmierne owłosienie usuwają również artyści — np. tancerze.
Aby sprostać oczekiwaniom panów i ułatwić im radzenie sobie z tą nieprzyjemną czynnością, salony kosmetyczne przygotowały ciekawe oferty. Zabiegi te gwarantują dokładne i prawie bezbolesne usunięcie owłosienia.
Rodzaje depilacji:
woskiem (mogą wystąpić podrażnienia, efekt utrzymuje się około 3–4 tygodni),pastą cukrową (włosy tak jak przy stosowaniu wosku powinny mieć około 1–1,5 cm, metoda ta jest mniej bolesna niż metoda z zastosowaniem wosku),laserem (efekt utrzymuje się nawet do 2 miesięcy),elektrolizą (metoda bolesna, wymaga znieczulenia).
Depilacja laserowa
Najczęściej wybierany zabieg wśród mężczyzn to depilacja laserem. Aby osiągnąć dobre rezultaty, należy poddać się temu zabiegowi minimum trzy razy w odstępach 2–3 miesięcznych. Początkowo usuwanych jest około 30% włosów, gdyż nie wszystkie rosną równocześnie i dlatego na niektóre z nich światło lasera nie działa. Dużo zależy także od karnacji. Im jaśniejsza skóra i ciemniejsze włosy, tym lepszy efekt. Przy pomocy lasera można usunąć nawet 80–92% włosów. U mężczyzn jednak ze względu na poziom testosteronu zazwyczaj osiąga się przerzedzenie włosów, a nie całkowite usunięcie, ale i tak rezultaty są zadowalające. Jest to metoda, która zapewnia szybkie wykonanie, a dzięki specjalnym maściom jest prawie bezbolesna.
Aby poddać się takiemu zabiegowi, należy najpierw udać się na konsultację do lekarza, który powinien przeprowadzić wywiad medyczny. Badaniu poddana powinna zostać skóra pacjenta, jej stan oraz podatność na działanie lasera. Pozwala to uniknąć późniejszych ewentualnych powikłań. Ogromne znaczenie na jakość wykonywanego zabiegu ma wykorzystywany sprzęt. Lasery diodowe zmniejszają uczucie pieczenia i nie grożą poparzeniem. Ważne jest, aby przed zabiegiem przeprowadzona została na małym fragmencie ciała próba, dzięki czemu znana będzie reakcja organizmu na oddziaływanie lasera. Każdy pacjent odpowiednio wcześniej powinien zostać poinformowany o przeciwwskazaniach i sposobach pielęgnacji skóry po wykonaniu depilacji. Należy pamiętać, aby nie korzystać z usług przypadkowo wybranych salonów kosmetycznych, które często korzystają ze starego sprzętu o niskiej jakości czy zatrudniają słabo wykwalifikowaną kadrę. Może grozić to pojawieniem się niepożądanych komplikacji, których uda się uniknąć w profesjonalnym gabinecie pod okiem lekarza. Depilacja laserowa jest zabiegiem dosyć drogim, gdyż cena w zależności od depilowanej części ciała waha się od 150 do 1000 zł. Zwolennicy tej metody uważają jednak, że efekt rekompensuje poniesione koszty.
Przeciwwskazania do zastosowania depilacji laserem:
opalenizna (na miesiąc przed depilacją nie należy się opalać, korzystać z solarium i używać samoopalaczy),depilacja woskiem i pęsetą (nie wolno korzystać z takich zabiegów miesiąc przed zastosowaniem metody laserowej),niektóre kosmetyki, zioła, leki np. antybiotyki (nie przyjmować na miesiąc wcześniej),złuszczające peelingi i kremy (należy z nich zrezygnować około tygodnia przed zabiegiem),choroby: bielactwo, łuszczyca, skłonność do pojawiania się przebarwień i blizn oraz epilepsja, cukrzyca.
Źródło: DER MED — Centrum Kosmetyczno- Dermatologiczne
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze