Wszystko o korekcji nosa
PAULINA BRZOZOWSKA • dawno temuOkazuje się, że w Polsce bardzo duży odsetek kobiet narzeka na kształt swojego nosa. Panie uważają, że jest nieforemny lub za duży, przez co zaburza harmonię całej twarzy. Czasami warto rozważyć korekcję nosa. To operacja wymagająca wiedzy i dużych umiejętności chirurga, jednak dobrze wykonana, może znacząco poprawić wygląd, a dzięki temu również samopoczucie pacjenta.
Nos zbudowany jest z kości i chrząstek. Operować można zarówno część kostną, chrzestną, jak i obydwie jednocześnie – mówi się wówczas o całkowitej korekcie. Więcej można dowiedzieć się tutaj. Do chirurga zgłaszają się osoby z nosami garbatymi, masywnymi, krzywymi, czy zdeformowanymi na skutek urazów. Zdarzają się także pacjenci, którzy życzą sobie zmienić kształt swojego nosa pomimo tego, że prawidłowo harmonizuje on zresztą twarzy. Zadaniem chirurga jest wówczas poinformowanie pacjenta, że zabieg nie jest w tym przypadku wskazany.
W zależności od konkretnego przypadku operacje są mniej lub bardziej skomplikowane. Specjalista może dokonać m.in.:
wyprostowania przegrody,
wyprostowania, skrócenia lub zmniejszenia nosa,
zmniejszenia nozdrzy,
usunięcia garbka,
nowego ukształtowania czubka.
Przed operacją
Każda osoba, planująca korekcję nosa odbywa najpierw wizytę konsultacyjną. Pacjent określa podczas niej swoje oczekiwania, natomiast lekarz bada i dokonuje analizy rysów jego twarzy. Czasami przedstawia także na komputerze wizualizację planowanego efektu operacji. Specjalista zawsze pyta pacjenta o przebyte i obecne schorzenia oraz o zażywane leki. Należy bezwzględnie udzielać szczerych odpowiedzi. Niektóre choroby, np. związane z krzepliwością krwi stanowią bowiem przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Chirurg plastyczny zleca także wykonanie koniecznych badań, m.in.: laryngologicznego, morfologii, OB, EKG z opisem, INR, APTT, poziomu elektrolitów w surowicy krwi (Na, K, Mg, Cl), glukozy (na czczo). Oznaczenie grupy krwi, poziomu przeciwciał anty-HCV, antygenu Hbs (i jeśli to konieczne, wykonania szczepienia przeciw WZW-B).
Operacja nosa
Zabieg trwa średnio 2 godziny i wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Większość korekcji można wykonać przez otwór nosowy, metodą zamkniętą. W ten sposób nie pozostają żadne, widoczne blizny. Czasami jednak konieczna jest operacja z dostępem otwartym – wykonuje się wówczas nacięcie na słupku nosa. Korekcję całkowitą, czyli osteotomię poczwórną nosa robi się najczęściej w przypadku nosa zniekształconego, szerokiego, garbatego, skrzywionego i po urazie. Po zabiegu zakłada się setony. Są to paski gazy, nasączone specjalnym tłuszczem. Podpierają one od wewnątrz rusztowania nosa i dociskają błonę śluzową do przegrody, co przeciwdziała zbieraniu się krwi i tworzeniu krwiaka.
Po operacji pacjenci pozostają na noc w szpitalu. Przez okres pierwszych dni występują zwykle obrzęki i zasinienia, przede wszystkim w okolicach oczu. Odczuwane są także bóle głowy i nosa. Gdy znikają sińce, gips jest zdejmowany. Na nosie może natomiast występować jeszcze lekki obrzęk.
Po zabiegu
Przez sześć tygodni po operacji zaleca się spanie w nocy z głową wysoko uniesioną na poduszce. Należy unikać wypoczywania na boku, trzeba raczej spać na wznak. W zależności od tego, czy operacja była bardzo skomplikowana, czy też mniej, z przewodów nosowych usuwa się setony w drugiej lub piątej dobie. W siódmym dniu zdejmuje się opatrunek gipsowy, przez sześć tygodni nie można nosić okularów. Nos w ciągu trzech miesięcy należy szczególnie chronić przed urazami – w tym czasie powinno się unikać także uprawiania sportów i dużego wysiłku fizycznego.
Dobrego specjalista potrafi zdziałać cuda. Korekcja nosa w tourmedica.pl to znakomite rozwiązanie!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze