Skąd się biorą alergie?
DANUTA CAPIGA • dawno temuStatystyki dowodzą, że liczba alergików podwaja się. Najczęstsze są uczulenia na alergeny wziewne, głównie pyłki roślin, a także roztocza kurzu domowego oraz sierść zwierząt.
Statystyki dowodzą, że liczba alergików podwaja się. Najczęstsze są uczulenia na alergeny wziewne, głównie pyłki roślin, a także roztocza kurzu domowego oraz sierść zwierząt.
Alergeny pyłkowe pojawiają się na przedwiośniu, a zanikają dopiero jesienią. Najpierw kwitną drzewa, w maju pojawiają się pyłki traw, a na początku lata kwitną zboża.
Alergia to nieprawidłowe reagowanie na alergeny. W przypadku alergii wziewnej, alergenami są najczęściej pyłki roślin, pleśń, kurz, sierść, czyli wszystko, co dostaje się do organizmu drogą oddechową.
Skłonność do alergii może być dziedziczona, ale jest też skutkiem zanieczyszczenia środowiska i wzrostu chemizacji życia. Zadaniem układu immunologicznego jest ochrona organizmu przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Wytwarzają się w tym celu przeciwciała. Gdy system obronny zaczyna szwankować, przesadnie reaguje na zagrożenia, których nie ma, Jego komórki wydzielają histaminę i inne związki wywołujące stan zapalny błon śluzowych, powodując rozszerzenie naczyń krwionośnych i szybsze krążenie krwi. A wszystko po to, by zniszczyć niegroźne pyłki roślin. Ta nadgorliwość organizmu powoduje dokuczliwe objawy jak: katar sienny, łzawienie oczu, zapalenie spojówek, duszność, kaszel.
Uczulić można się w każdym wieku, a może temu sprzyjać zmiana trybu życia i nawyków. Istnieje wiele preparatów, które mogą usunąć powstające objawy lub je chociaż zmniejszyć. Leki przeciwhistaminowe zapobiegają pojawieniu się objawów alergii, za które odpowiada histamina.
Katar alergiczny bardzo utrudnia życie i dlatego na rynku jest wiele dostępnych leków, które pomagają się go pozbyć. W aptekach jest wiele specyfików w postaci tabletek, kropli, maści, sprayów. Należy wybierać takie, które nie wysuszają nadmiernie śluzówki, nie posiadają konserwantów, a zawierają substancje wiążące wilgoć i tworzące warstwę ochronną na śluzówce (np. hipromelozę i witaminę B).
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze