Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?
JADWIGA OLCZAK • dawno temu- Skuteczność leczenia choroby wciąż jest na niskim poziomie – ok. 26%. - alarmuje dr n. med. Aleksander Prejbisz, ekspert programu ”Zdrowa ONA”. Większość z nas wie, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie, a mimo to nie stosuje się do zaleceń lekarskich lub w ogóle rezygnuje z leczenia.
— Skuteczność leczenia choroby wciąż jest na niskim poziomie – ok. 26%. - alarmuje dr n. med. Aleksander Prejbisz, ekspert programu ”Zdrowa ONA”. Większość z nas wie, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie, a mimo to nie stosuje się do zaleceń lekarskich lub w ogóle rezygnuje z leczenia.
Nadciśnienie tętnicze leczy się niefarmakologicznie poprzez zmianę stylu życia, co zazwyczaj jest skuteczne u osób młodych i w średnim wieku, jeżeli ciśnienie jest niewiele podwyższone. Jednak u większości chorych konieczne jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. Połączenie obu metod leczenia, które wzajemnie się uzupełniają, bywa wtedy najkorzystniejsze dla pacjenta.
Źródło tabeli: Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, "Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym" – 2011 rok
Leczenie niefarmakologiczne:
- Normalizacja masy ciała,
- Odpowiednia dieta, w tym ograniczenie tłuszczów (zwłaszcza nasyconych),
- Ograniczenie spożycia soli,
- Rezygnacja z palenia papierosów oraz ograniczenie spożycia alkoholu,
- Aktywność fizyczna.
Leczenie farmakologiczne:
- Antagoniści wapnia – skutecznie obniżają ciśnienie przede wszystkim w mechanizmie rozszerzania naczyń krwionośnych i zmniejszania oporu naczyniowego.
- Inhibitory enzymu konwertującego (ACE) – stosowane m.in. u chorych z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym oraz uszkodzeniami narządowymi, niewydolnością serca, chorobą nerek oraz cukrzycą.
- Β-adrenolityki – stosowane są w leczeniu nadciśnienia tętniczego, m.in. u chorych z zaburzeniami rytmu serca oraz u osób po przebytym zawale serca.
- Diuretyki tiazydowe – stosowane są często, m.in. u chorych w wieku podeszłym, po przebytym udarze mózgu.
- Leki blokujące receptor AT – preferowane m.in. w leczeniu chorych z przerostem lewej komory serca, z współistniejącą chorobą nerek oraz po przebytym udarze.
Leczenie nadciśnienia tętniczego wiąże się czasami z koniecznością przyjmowania kilku tabletek dziennie, ale jest również możliwość stosowania preparatów złożonych, będących połączeniem kilku leków w jednej tabletce.
Źródło: informacja prasowa Katarzyna Organek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze