Ganglion - galaretowata torbiel
OLGA CHOJNACKA • dawno temuGanglion jest guzkiem, który występuje pod skórą, najczęściej na ręku w okolicy nadgarstka. Zdarza się także na grzbiecie stopy. Nie jest nowotworem. Może osiągać wielkość ziarna grochu, ale też i orzecha włoskiego, gdy towarzyszy mu stan zapalny. Najczęściej występuje u młodych kobiet i dzieci. Niewielki, nie sprawiający bólu nie wymaga leczenia, ale guz może się powiększać.
Ganglion jest guzkiem, który występuje pod skórą, najczęściej na ręku w okolicy nadgarstka. Zdarza się także na grzbiecie stopy. Nie jest nowotworem. Może osiągać wielkość ziarna grochu, ale też i orzecha włoskiego, gdy towarzyszy mu stan zapalny. Najczęściej występuje u młodych kobiet i dzieci.
Łączy się z pochewką ścięgnistą lub jamą stawową. Bywa uciążliwy i czasem sprawia ból przy ucisku lub niektórych ruchach (ogranicza ruchomość stawu, ulega zapaleniu, podrażnieniu, wywołuje ból poprzez ucisk przebiegających w pobliżu nerwów). Utworzony jest z galaretowatej, lekko żółtej substancji w tkance włóknistej.
Nie jest dokładnie znana przyczyna powstawania tego guzka, ale często mówi się o związku ganglionu z przewlekłymi urazami, mikrourazami i stanami zapalnymi. W niektórych miejscach na świecie jest znany jako „guz biblijny”. Nazwa wywodzi się od dawnych przekonań, że skutecznym sposobem na pozbycie się guzka jest uderzenie go Biblią lub inną ciężką książką.
Niestety, guz może znikać i ponownie się pojawiać. 50 % guzów znika samoistnie, zaś u 10 % osób wycinających guzek, pojawia się on powtórnie.
Sposoby leczenia
sklerotyzacja, czyli wstrzykiwanie do guzka środka, który powoduje zarośnięcie ganglionu i powstanie blizny,gangliektomia — chirurgiczne usuwanie guzka,zakładanie szyn, aby osiągnąć zmniejszenie lub zanik guza poprzez unieruchomienie ręki ograniczające jej ruchy,aspiracja — nakłuwanie torbieli i odsysanie zawartości za pomocą igły,stosowanie fal dzwiękowych,akupunktura — zabiegi powodują pęknięcie guza. Możliwe są jednak nawroty,masaże (uznawane przez niektórych jako nieskuteczną formę terapii),środki przeciwzapalne w leczeniu stanów zapalnych guzka.
Niewielkie, nie sprawiające bólu nie wymagają leczenia. Należy pamiętać, że nie wolno ich gnieść, gdyż może to doprowadzić do stanu zapalnego i potwornego bólu. Torbiele powiększają się zazwyczaj, gdy ręka jest „bardzo aktywna” i narażona na wiele urazów.
Leczenie chirurgiczne
Wskazaniem do wykonania zabiegu jest dokuczliwy ból uniemożliwiający ruchy ręki. Najpierw lekarz powinien ustalić przyczynę i starać się ją wyeliminować. Zazwyczaj zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub ultrasonografii. Zdarza się, że potrzebne jest wykonanie punkcji, aby wykluczyć nowotwór złośliwy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj nie grozi powikłaniami, ale gdy w pobliżu torbieli przechodzi drobne naczynie tętnicze może powstać krwiak. Ręka po zabiegu jest często unieruchamiana na tydzień. Zdarza się, że pojawia się obrzęk. Szwy zdejmowane są po około 7 dniach, ale przez następne 2 tygodnie nie wolno forsować ręki. Czasami potrzebna jest rehabilitacja, aby odzyskać dawną sprawność. Po zabiegu pozostaje niewielka blizna.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze