Alergia na pyłki
BEATKA • dawno temu • 4 komentarzeAlergia wziewna to choroba cywilizacyjna. Obecnie coraz więcej osób jest uczulonych na pyłki. Alergia na pyłki zaliczana jest do alergii sezonowych. Objawy alergii nasilają się w okresie wiosenno-letnim. W tym czasie na dworze większość roślin kwitnie i pylenie jest bardzo nasilone. Alergicy zmagają się z katarem siennym, opuchlizną powiek, zaczerwienieniem spojówek. Do roślin najbardziej kwitnących zaliczamy: leszczynę, olchę, brzozę, topolę, babkę zwyczajną, lebiodę, bylicę pospolitą, pokrzywę zwyczajną, mniszka.
Rodzaje alergii wziewnych
Oprócz alergii na pyłki drzew (leszczyny, olchy, brzozy, topoli, a także dębu i wierzby) częsta jest alergia na pyłki traw (kupkówki pospolitej, mietlicy, kostrzewy czerwonej, tymotki łąkowej, tomki wonnej, wiechliny łąkowej, życicy trwałej). Alergia na trawy i zboża dokucza najmocniej od końca maja do połowy lipca. Dość silnym alergenem jest bylica (piołun). Bylica jest chwastem, który pyli od lipca do października.
Objawy uczulenia:
- katar sienny,
- zapalenie spojówek,
- swędzenie nosa,
- swędzenie gardła,
- kichanie,
- niespokojny sen,
- chrapanie,
- bóle głowy,
- ogólne uczucie zmęczenia,
- zmiany skórne,
- problemy z koncentracją,
- nieżyt gardła,
- astma oskrzelowa.
Zapobieganie objawom alergii
W okresie nasilonego pylenia należy przede wszystkich chronić się przed kontaktem z pyłkami. Jest to najlepsza profilaktyka. W tym celu warto wykonać kilka czynności:
- na noc zamykać okna,
- podczas silnego pylenia unikać wypadów na łono natury,
- podczas jazdy samochodem lepiej mieć zamknięte okno,
- wakacje lepiej spędzać w górach lub nad morzem (tam stężenie pyłków jest najmniejsze),
- oczy warto osłaniać okularami przeciwsłonecznymi,
- lasy, parki, sady, działki, łąki – lepiej ich unikać w okresie pylenia,
- nie należy trzymać zwierząt w domu,
- alergik nie powinien sam trzepać dywanów,
- po przyjściu ze spaceru trzeba umyć twarz i ręce,
- jak najczęściej trzeba myć włosy (na nich osadza się kurz),
- w pokoju alergika nie powinny znajdować się kwiaty,
- zamiast firanek i zasłon w oknach lepiej mieć rolety,
- spacery lepiej odbywać wieczorem lub po deszczu,
- w domu warto zamontować oczyszczacze powietrza.
Tego typu zabiegi warto stosować w okresie największego pylenia. Oczywiście, nie uchronią one alergika przed alergenami, ale zmniejszą nieprzyjemne objawy. Osoby zmagające się z alergią nie muszą rezygnować z normalnego życia, niemniej jednak muszą się pilnować. W okresie pylenia należy unikać miejsc, w których nasilenie pyłków jest szczególnie duże – łąki, sady, las, park. Spacery najlepiej odbywać rano po rosie lub po deszczu, wówczas powietrze jest oczyszczone z pyłków. Po powrocie do domu warto wziąć prysznic, by zmyć z siebie pyłki. Często konieczne jest sięgnięcie po leki przeciwhistaminowe, pomocne będą też krople do oczu i nosa.
Alergicy powinni zacząć się odczulać. Odczulanie to kuracja mająca na celu stopniowe przyzwyczajanie organizmu do alergenu. Kuracja odczulająca nie może być przeprowadzana w okresie pylenia. Odczulanie może mieć postać zastrzyków podskórnych lub tabletek pod język.
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze