Skutki przepracowania
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temu![](https://m.kafeteria.pl/tired-f7dc6a5fdc4b0c37b8b2babac2,730,0,0,0.jpg)
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
W dzisiejszych czasach życie zawodowe stało się niezwykle dynamiczne i wymagające. Aby osiągnąć sukces w pracy, należy wykształcić w sobie określone nawyki i cechy osobowości, tj. pracowitość, ambicja, zdolność podejmowania odważnych decyzji i krytycznego myślenia oraz szybkość działania. Gdy szara rzeczywistość zmusza nas do pracowania od rana do wieczora, łatwo popaść w pracoholizm, który może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie pracownika.
Wpływ pracoholizmu na zdrowie
Liczne badania wskazują wpływ uzależenienia od pracy i notorycznego przemęczania organizmu na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Ciężka praca (w połączeniu z wyczerpaniem organizmu) może prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi, które utrzymuje się nawet do kilku godzin po zakończeniu pracy. Niewątpliwie, zmiany ciśnienia krwi mają niekorzystny wpływ na zdrowie organizmu i zwiększają ryzyko wystąpienia zawałów serca lub chorób wieńcowych. Dolegliwości, tj. przewlekłe bóle głowy czy brak snu, należą do najczęstszych skutków przepracowania i nieleczone mogą pogorszyć kondycję twojego organizmu.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Badacze Uniwersytetu w Alabamie podkreślają, że przepracowanie może prowadzić do problemów żywieniowych i nadwagi. Gdy przesiadujesz w biurze cały dzień, nie masz czasu na przygotowanie zdrowego posiłku. Opieranie jadłospisu na batonach i napojach gazowanych z automatu, nie jest najrozsądniejszym rozwiązaniem dietetycznym. Jedzenie fast foodów, spożywanie posiłków w biegu i na stojąco, a także brak czasu na jedzenie mogą skutkować nieżytem żołądka, rozwojem wrzodów żołądka i innych poważnych problemów przewodu pokarmowego.
Pracoholicy spędzający cały dzień przed ekranem komputera (dotyczy to głównie programistów komputerowych i informatyków) nie kontrolują wielkości i jakości zjadanych porcji. Uboga dieta w połączeniu z negatywnymi skutkami siedzącego trybu życia to prosta droga do nadwagi, a nawet otyłości.
Wielu pracodawców błędnie przyjmuje, że pracownik zostający w biurze do późnych godzin wieczornych, pracuje wydajnie. Wyniki badań wskazują na zjawisko wręcz odwrotne. Przepracowany pracownik popełnia więcej błędów, jest bardziej zdenerwowany na pracę i na przełożonych, a poza tym czuje niechęć do pracowników pracujących mniej niż on sam. Jest również bardziej podatny na stres, objawiający się problemami ze snem, nerwowością, a także wspomnianymi problemami ze zdrowiem. Stresująca praca ma także ogromny wpływ na rozwój uzależnienia od alkoholu i środków odurzających.
Jak zapobiec pracoholizmowi?
Aby zaradzić szkodliwym skutkom przepracowania naucz się mówić: „nie”. To jedna z najtrudniejszych lekcji, z jakimi spotkasz się w całym życiu, jednak jedynie asertywna osoba będzie w stanie ustalić granicę między pracą a wykorzystywaniem pracownika. Odmawiając szefowi, powinnaś przestrzegać kilku zasad:
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
- odmawiaj w sposób profesjonalny, okazując pracodawcy szacunek,
- wyjaśnij dlaczego nie możesz wykonać konkretnego zadania lub zostać w pracy po godzinach (bądź szczera i wiarygodna),
- wykaż zainteresowanie problemem, proponując alternatywne wyjście z kłopotliwej sytuacji,
- przedyskutuj sytuację z pracodawcą; jeżeli nie krępuje cię rozmowa z szefem, omów warunki zatrudnienia i zakres obowiązków określonych umową.
Optymalny czas pracy to 40 godzin tygodniowo. Kilka dodatkowych godzin nie wyrządzi większych szkód w organizmie, jednak wieczory spędzane w biurze ogranicz do minimum. Jeżeli sama zatrudniasz ludzi, zadbaj o odpowiednią ilość pracowników, którzy odciążą cię z części obowiązków. Większa ekipa szybciej poradzi sobie z konkretnym projektem czy celem do wykonania. Jako zwykły pracownik również możesz zasugerować przełożonemu zatrudnienie nowych osób do pomocy.
![](https://i.wpimg.pl/100x0/m.autokult.pl/vnjbcw5keq8ribvkghb0gmh4-6388312.png)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze