Najgroźniejsze skutki palenia papierosów
BEATKA • dawno temuWszędzie widzisz hasła namawiające do rzucenia palenia, a jednak nie możesz się przemóc. Uzależnienie od papierosów jest trudnym do przezwyciężenia nałogiem. Nie od dziś wiadomo, że wpływ nikotyny na zdrowie jest negatywny, podobnie zresztą jak wpływ nikotyny na skórę. Niestety, moda na palenie powoduje, że po papierosy sięgają już bardzo młodzi ludzie. Taki niezdrowy styl życia odbija się później na wyglądzie i rujnuje zdrowie palaczy.
Papierosy a zdrowie
Ogólnie rzecz ujmując, palenie papierosów powoduje nowotwory, chorobę wieńcową serca i prowadzi do niewydolności płuc. Przyglądając się problemowi bardziej uważnie, lista chorób wywoływanych przez papierosy jest długa. Znajdują się na niej:
- rak płuc, nerki, trzustki,
- rak warg, języka, jamy ustnej, przełyku, krtani,
- rak pęcherza moczowego,
- choroba niedokrwienna serca,
- zawał serca,
- przewlekłe zapalenie oskrzeli,
- gruźlica układu oddechowego,
- większa podatność na zakażenia,
- nadciśnienie tętnicze,
- miażdżyca naczyń,
- udar mózgu,
- wrzody żołądka,
- wrzody dwunastnicy,
- przepukliny jelitowe,
- impotencja, upośledzenie płodności, itd.
Badania wykazały, że nowotwory jamy ustnej, gardła, przełyku i krtani prawie dwadzieścia razy częściej atakują palaczy, niż osoby niepalące. Nikotyna podwyższa ciśnienie krwi, przyspiesza akcję serca, a przez to znacznie bardziej je obciąża – wszystko to prowadzi do zawału serca. Ponieważ dym tytoniowy uszkadza ściany naczyń krwionośnych, duże jest ryzyko wystąpienia miażdżycy. Osoby palące są bardzo narażone na pojawienie się miażdżycy tętnic kończyn dolnych. Nierzadko kończy się to amputacją nóg.
Palenie papierosów w ciąży wpływa destrukcyjnie na rozwijające się dziecko, powoduje nagłą śmierć noworodka. Kobiety uzależnione od papierosów mogą stać się bezpłodne. Znajdują się również w grupie osób najbardziej zagrożonych osteoporozą, chorobami reumatycznymi i urazami kręgosłupa.
Niebezpieczne jest też bierne palenie papierosów. U biernych palaczy często pojawiają się infekcje układu oddechowego. Dzieci zmuszone do wdychania dymu papierosowego częściej zapadają na astmę oskrzelową.
Wpływ papierosów na urodę
Papierosy działają destrukcyjnie na wygląd zewnętrzny. Najszybciej zmiany uwidaczniają się na skórze. Cera kobiet i mężczyzn staje się bardzo szybko pomarszczona, szara, matowa, traci elastyczność. Wygląda po prostu niezdrowo. Palacze mają tzw. „tytoniową twarz”. Osoby palące papierosy wyglądają zwykle na więcej lat, niż przewiduje to ich metryka. Nikotyna obniża w organizmie stężenie witamin A, C i E, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami. Przez to skóra traci elastyczność, a także zdolności regeneracyjne. Ponadto cała jest poorana rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Dym papierosowy powoduje kruchość i łamliwość naczynek.
Wśród substancji zawartych w dymie papierosowym znajdują się: smoła, ołów, tlenek węgla, arsen, cyjanowodór – wszystkie są groźne dla zdrowia i urody. To przez nie uszkodzeniu ulegają włókna kolagenowe odpowiedzialne za utrzymanie gładkiej skóry. Regeneracja skóry po zniszczeniach wywołanych przez papierosy następuje bardzo wolno.
Dym papierosowy zaostrza rozwój wielu chorób skórnych: trądziku pospolitego, trądziku różowatego, łuszczycy. Niszczenie urody przez papierosy to też łamliwość paznokci, masowe wypadanie włosów, rozdwojone końcówki, pozbawione blasku włosy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze