Choroby przenoszone drogą płciową
ALICJA • dawno temuKonsekwencją nieodpowiedzialnego seksu jest nie tylko niechciana ciąża, ale również cała plejada chorób wenerycznych, do nabycia już za pierwszym razem. Zarażone osoby mają nie lada problem, gdyż objawy infekcji bywają nieznośne. Leczenie jest długotrwałe i kosztowne. Sprawdź, czym grozi seks bez zabezpieczeń oraz jak się uchronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Objawy chorób wenerycznych
Kiła— zwana inaczej syfilisem. Objawy choroby są niejednoznaczne i na długo mogą pozostać w ukryciu. Kiła najczęściej powoduje zmiany skórne w okolicach narządów płciowych. Można zarazić się nią przez stosunek, ale także zwykły pocałunek, jeśli na ustach występują mikrouszkodzenia, przez które mogą przedostać się drobnoustroje. Kiłę leczy się antybiotykami. Nie wolno jej lekceważyć — źle wpływa na pracę serca, a w przeszłości zdziesiątkowała niejedno państwo.
Rzeżączka - pieczenie i nieznośny świąd w okolicach narządów płciowych, rozregulowanie cyklu menstruacyjnego i upławy mogą być powodem do niepokoju. Choroba jest przenoszona w wyniku stosunku płciowego oraz używania zakażonych przedmiotów. W tym przypadku również stosowana jest antybiotykoterapia. Nieleczona rzeżączka może doprowadzić do niepłodności. Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż zagraża życiu i zdrowiu zarówno matki jak i dziecka.
Chlamydia - powoduje zwiększoną ilość wydzieliny w pochwie. Może powodować pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Do zarażenia dochodzi podczas stosunku, ale zdarzają się też przypadki zakażeń na basenach i kąpieliskach. Dlatego korzystajmy z tych bezpiecznych i przebadanych. Leczona jest antybiotykami.
Kłykciny kończyste - chorobę wywołuje wirus HPV. Objawia się wystąpieniem brodawek w okolicach narządów płciowych i odbytu oraz uczuciem świądu i pieczenia podczas mikcji. Kłykciny leczone są dwojako — farmakologicznie lub w przypadku zaawansowanych stadiów — chirurgicznie.
Drożdżyca - to choróbsko często nawraca. Powoduje uczucie świądu i pieczenia w okolicach narządów płciowych. U kobiet występują gęste upławy, a u mężczyzn wysypka na prąciu. Wymaga zażywania środków przeciwgrzybiczych, witaminy B, a niekiedy antybiotyków. W leczeniu kobiet stosuje się zazwyczaj globulki dopochwowe. W przypadku panów — maści.
Ponadto podczas seksu można zarazić się opryszczką, żółtaczką typu B oraz wirusem HIV.
Bezpieczny seks
Może to i banał, ale warto w kółko powtarzać podstawowe zasady uprawiania bezpiecznego seksu. Ryzyko zarażenia się chorobami wenerycznymi zmniejsza:
- stosowanie prezerwatyw podczas stosunku,
- współżycie ze stałym partnerem (przy zmianie partnera nie wstydź się poprosić o badanie na obecność chorób wenerycznych i HIV, ty zrób to samo),
- unikanie przygodnych kontaktów seksualnych,
- rezygnacja z seksu oralnego, jeśli partner ma opryszczkę na ustach lub zajady (zrezygnuj również z pocałunków, chyba, że nie straszne ci bąble na ustach),
- szczepionki przeciw wirusowi HPV,
- podmywanie się zarówno przed jak i po stosunku, z użyciem kosmetyków do higieny intymnej.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze