Kochanie, nie chrap
OLGA CHOJNACKA • dawno temuChrapanie stanowi problem aż 45% Polaków, z czego większość, bo aż 10 milionów, to mężczyźni. Powoduje ono ciągłe zmęczenie i uczucie niewyspania. Partnerzy chrapiących także odczuwają jego skutki, gdyż każdej nocy tracą około 1,5 godziny snu, co staje się częstą przyczyną oddzielnego spania. Jak walczyć z tą dolegliwością?
jeżeli śpisz na plecach, zmień pozycję i połóż się na boku,wylecz infekcję, gdy chrapanie towarzyszy przeziębieniu. Najczęściej pojawia się przy niewyleczonym katarze, zapaleniu zatok czy powiększonych migdałkach,wybierz właściwą poduszkę, która zapewni ci odpowiednie podparcie głowy, szyi i kręgosłupa. Najlepsza będzie poduszka anatomiczna dopasowująca się do kształtu głowy,zrezygnuj z używek. Nikotyna powoduje zaleganie śliny w tchawicy i krtani oraz obrzęk śluzówki, a także podrażnia gardło. Alkohol spożywany przed snem sprawia, że wiotczeją mięśnie gardła i języka. Podobnie działają środki nasenne i uspokajające,pozbądź się zbędnych kilogramów, gdyż otyłość sprzyja chrapaniu,wietrz sypialnię, aby temperatura wynosiła 18–21 stopni Celsjusza, a wilgotność 40–60%, używaj preparatów ułatwiających oddychanie, które są dostępne w aptekach bez recepty,jeżeli wymienione metody okażą się nieskuteczne, udaj się do laryngologa.
W większości przypadków traktujemy chrapanie jako uciążliwe, tymczasem zaniedbane może prowadzić nawet do rozwinięcia się zespołu bezdechów śródsennych.
Źródło: informacja prasowa Mateusz Matkowicz
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze