Pielęgnacja szyi
JOLANTA MARTIN • dawno temuO szyi często mówimy, że jej wygląd jest prawdziwym odzwierciedleniem wieku kobiety. Niestety, szyja starzeje się dużo szybciej niż twarz i reszta ciała. Skóra na szyi jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra twarzy, szybko też odwadnia się i wiotczeje. Zmarszczki na szyi pojawiają się u wielu kobiet już w bardzo młodym wieku, a niewłaściwa pielęgnacja powoduje ich pogłębianie.
O szyi często mówimy, że jej wygląd jest prawdziwym odzwierciedleniem wieku kobiety. Niestety, szyja starzeje się dużo szybciej niż twarz i reszta ciała. Skóra na szyi jest cieńsza i delikatniejsza niż skóra twarzy, szybko też odwadnia się i wiotczeje. Spowodowane jest to niewielką ilością gruczołów łojowych, których wydzielina tworzy naturalną warstewkę natłuszczającą skórę i zapobiegającą utracie wilgoci. Zmarszczki na szyi pojawiają się u wielu kobiet już w bardzo młodym wieku, a niewłaściwa pielęgnacja powoduje ich pogłębianie.
O skórę szyi powinnyśmy dbać równie intensywnie jak o skórę twarzy. Warto stosować specjalne kremy do pielęgnacji szyi i dekoltu, które ma w ofercie większość firm kosmetycznych. Mają one zwykle lekką konsystencję i bogatą recepturę dostosowaną do potrzeb delikatnej skóry szyi. Zawierają substancje o działaniu liftingującym, napinającym skórę oraz składniki silnie nawilżające i odżywcze. Krem należy stosować regularnie rano i wieczorem, wklepując go w skórę szyi zawsze od dołu do góry grzbietową powierzchnią palców.
Skóra na szyi jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Łatwo ulega poparzeniu, a dodatkowo promienie ultrafioletowe przyspieszają proces starzenia. Dlatego w słoneczny dzień skórę szyi należy zabezpieczać kremem z wysokim filtrem UVA/UVB.
Skórę bardzo dobrze ujędrnia zimna woda. Podczas codziennego prysznica warto na szyję skierować na kilka sekund strumień zimnej wody. Na skutek krótkotrwałego działania zimna wystąpi zaczerwienienie skóry spowodowane rozszerzeniem płytko położonych naczyń krwionośnych. W ten sposób tkanki staną się lepiej odżywione, skóra bardziej jędrna i napięta. Raz w tygodniu warto zastosować specjalny kompres na skórę szyi. Pół szklanki oliwy z oliwek lub oliwki dla niemowląt należy lekko podgrzać. Niewielką ilość wmasować palcami w skórę szyi, resztą nasączyć złożony kilka razy kawałek gazy. Gazą należy owinąć szyję i przykryć ręcznikiem. Po 20 minutach kompres trzeba zdjąć, a pozostały na szyi nadmiar oliwy delikatnie usunąć wacikiem kosmetycznym.
Jeżeli domowa pielęgnacja szyi nie przynosi rezultatu, można skorzystać z bogatej oferty gabinetów kosmetycznych. Kosmetyczka oceni stan skóry i dobierze jeden z zabiegów mających na celu poprawę elastyczności skóry, redukcję zmarszczek lub odżywienie i regenerację tkanek. W przypadku szyi o skórze silnie zwiotczałej polecane są zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej, np. mezolift. Zabieg polega na ostrzyknięciu szyi i dolnej części twarzy specjalnie dobraną mieszanką substancji, które powodują odbudowę włókien kolagenu i elastyny oraz mają działanie nawilżające. Po zabiegu skóra jest odmłodzona, rozjaśniona i bardziej sprężysta.
Podczas wykonywania makijażu nie należy zapominać o szyi. Błędem jest wykonywanie makijażu jedynie na twarzy, która potem brzydko odcina się kolorem od szyi i dekoltu. Ten sam podkład, który stosujemy na twarzy, powinnyśmy również rozprowadzić w niewielkiej ilości na podbródku i szyi. Jeżeli używamy pudru brązującego, należy musnąć nim również szyję i dekolt.
Na ładny wygląd szyi, oprócz wypielęgnowanej skóry, mają również wpływ mięśnie uczestniczące w jej ruchach. Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa postawa ciała i regularne ćwiczenia mięśni szyi. Brak odpowiednich ćwiczeń może prowadzić do ograniczenia ruchomości szyi, jej zbytniego pochylenia ku przodowi lub „zapadnięcia” się między obojczyki. Należy pamiętać o tym, aby zawsze chodzić z wyprostowanymi plecami, z lekko uniesioną do góry brodą. Powoduje to, że szyja wydaje się dłuższa i smuklejsza, oraz zapobiega tworzeniu się poprzecznych zmarszczek. Dobrze jest przyzwyczaić się do sypiania na płaskiej poduszce, tak aby podczas snu mięśnie szyi były prawidłowo rozciągnięte.
Podczas dłuższej nauki lub pracy przy komputerze warto zrobić krótką przerwę i poćwiczyć ruchomość szyi. Oto przykłady kilku prostych ćwiczeń:
skłony głowy ku przodowi i tyłowi,przechylanie głowy maksymalnie w prawą i lewą stronę,zataczanie głową kręgów w prawą i lewą stronę.
Skuteczne, lecz trudniejsze, są również ćwiczenia wykonywane w pozycji leżącej. Należy położyć się płasko na łóżku, opuszczając głowę poza jego krawędź. W tej pozycji kilkakrotnie szeroko otwieramy i zamykamy usta. Następnie wykonujemy kilka zwrotów głowy w prawą i lewą stronę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze