Zmarszczki na szyi
BEATKA • dawno temuSzyja to partia ciała, na której bardzo szybko widać oznaki starzenia i pierwsze zmarszczki. Utarło się powiedzenie, że wygląd szyi odzwierciedla wiek kobiety. Dlaczego skóra na szyi tak szybko poddaje się upływowi czasu? Skóra ta jest dużo cieńsza niż na twarzy i brak w niej gruczołów łojowych, które natłuszczałyby ją. Jest też podatna na odwodnienia i wiotczenie. Jeżeli nawilżanie skóry jest nieodpowiednie, zmarszczki się pogłębiają. Dlatego też zmarszczki na szyi tworzą się już u młodych kobiet. Właściwa pielęgnacja skóry może przeciwdziałać temu procesowi lub go zahamować.
Pielęgnacja skóry szyi
Niestety, o skórze szyi młode kobiety zazwyczaj nie pamiętają. Pielęgnacja skóry twarzy to wszystko, co robią. Tymczasem dbanie o dekolt i szyję jest w równym stopniu wskazane. Jak dbać o skórę szyi i dekoltu? Firmy kosmetyczne proponują używanie specjalnych kremów do skóry na tym obszarze ciała. Kosmetyki do skóry są wzbogacone o odpowiednie składniki odżywcze i mają lekką konsystencję. Dzięki nim skóra na szyi stanie się napięta, naciągnięta, odżywiona i nawilżona. W pielęgnowaniu skóry zawsze najważniejsza jest systematyka. Dlatego kremy należy stosować codziennie (dwa razy dziennie). Warto pamiętać o odpowiednim aplikowaniu kosmetyków. Kremów nie wcieramy, ale wklepujemy je zewnętrzną stroną palców w kierunku: od dołu do góry.
Latem, kiedy odsłaniamy dekolt i szyję należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków z filtrem UVA/UVB. Promienie słoneczne przyspieszają proces starzenia skóry. Dlatego należy skórę odpowiednio przed nimi zabezpieczać. Istnieją też domowe sposoby pielęgnacji skóry. Najważniejszym z nich jest stosowanie oliwy z oliwek. Oliwę należy lekko podgrzać i ciepłą nałożyć na ciało. Szyję i dekolt należy owinąć gazą i ręcznikiem. Po 20 minutach można taki kompres zdjąć, a resztę oliwy delikatnie wytrzeć wacikiem.
Ponieważ jędrna skóra jest marzeniem wszystkich, należy się o nią postarać. W tym celu warto brać zimne prysznice. Wystarczy przez kilka minut polewać skórę szyi chłodną wodą. Takie zimne kąpiele nie tylko ujędrniają skórę, ale też są świetnym sposobem na cellulit na udach i pośladkach. Wszystko dzięki przyspieszaniu mikrokrążenia podskórnego. Kiedy krew szybciej krąży, dostarcza więcej tlenu i substancji odżywczych do wszystkich komórek ciała. Odżywiona skóra jest bardziej napięta i jędrna.
Mięśnie szyi
Pielęgnacja skóry jest zazwyczaj działaniem skierowanym na zewnątrz. Warto jednak zadbać o szyję od wewnątrz. Na wygląd skóry ma wpływ stan mięśni szyi. Żeby mięśnie były odpowiednio napięte, należy zachowywać właściwą postawę ciała. Równie ważne są regularne ćwiczenia mięśni szyi. Właściwa postawa ciała to: ściągnięte łopatki, wyprostowane plecy, broda lekko uniesiona do góry. Przyjmowanie właściwej postawy ciała sprawia, że szyja wydaje się smuklejsza i dłuższa. Zapobiega to też powstawaniu zmarszczek szyi lokalizujących się poprzecznie.
Brak ćwiczeń mięśni szyi powoduje, że odczuwamy mniejszą ruchomość szyi, szyja nadmiernie pochyla się ku przodowi lub zapada się w obojczyki. Żeby mięśnie szyi mogły się prawidłowo rozciągnąć, konieczne jest spanie na płaskiej poduszce. Jakie ćwiczenia mięśni szyi wykonywać? Należy schylać głowę do boków, do przodu i do tyłu. Głową można wykonywać też kręgi.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze