Co to jest żywność funkcjonalna?
BARBARA MARCYSIAK • dawno temuKażda z nas marzy o szczupłej sylwetce. Decydując się jednak na określoną dietę, nie zawsze kierujemy się rozsądkiem i wybieramy tę, która bywa niebezpieczna dla naszego organizmu. Aby ładnie wyglądać i poprawić samopoczucie, wystarczy regularnie spożywać żywność funkcjonalną. Jej zaletą jest wspomaganie leczenia i zmniejszenie ryzyka występowania różnych chorób.
Pomysł na propagowanie żywności funkcjonalnej zaczerpnięto ze starożytnego Wschodu, gdzie przypisywano jedzeniu wartości lecznicze, a nie traktowano tylko jako źródła wartości odżywczych dla organizmu.
Żywność funkcjonalna pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne oraz psychiczne, a stosowana profilaktycznie zapobiega rozwojowi różnych chorób.
Do żywności funkcjonalnej zaliczana jest zarówno żywność konwencjonalna, która jest szczególnie obfita w składniki o korzystnym wpływie na nasze zdrowie, jak i żywność dodatkowo w nie wzbogacona. - mówi Aneta Czerwonogrodzka – Seczyna, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, dietetyk Sante. A więc do żywności funkcjonalnej zaliczamy także np.: warzywa, owoce i ryby.
Rodzaje żywności funkcjonalnej:
nutraceutyki — zapobiegają chorobom i pomagają w leczeniu ich,żywność programowana — dzięki naturalnym substancjom w niej zawartym zmniejsza ryzyko zachorowania,żywność specjalna — zmniejsza możliwość zapadnięcia na daną chorobę i pomaga organizmowi samodzielnie ją zwalczyć.
W Polsce dostępna jest bogata oferta żywności funkcjonalnej, może to być musli, otręby owsiane, granola czy crunchy, jaja, jogurty — można je kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w niektórych supermarketach. Warto kupować produkty sprawdzone, dobrej jakości.
Do żywności funkcjonalnej nie należą żadne farmaceutyki w postaci syropów czy pigułek.
Zalety żywności funkcjonalnej:
poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, układu krążenia oraz układu odpornościowego,opóźnia proces starzenia się,zwiększa wytrzymałość organizmu,zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre choroby cywilizacyjne np. nowotwory, cukrzycę, otyłość, chorobę wieńcową czy miażdżycę. wpływa pozytywnie na poprawę nastroju.
Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem, a przy tym jeszcze ładnie wyglądać, warto w swojej diecie uwzględnić obok żywności konwencjonalnej funkcjonalną. Produkty funkcjonalne charakteryzują się niższą zawartością sodu, cholesterolu, kilokalorii. Zawierają natomiast więcej stanoli, błonnika, nienasyconych kwasów tłuszczowych, składników mineralnych, witamin, probiotyków i prebiotyków.
Wpływ żywności funkcjonalnej na stan naszego zdrowia:
mleczne produkty fermentowane i jogurty z żywymi kulturami bakterii — korzystnie wpływają na układ pokarmowy, jajka wzbogacone kwasami omega-3 – zmniejszają ryzyko chorób serca,margaryna, jogurt, ser topiony — obniżają poziom cholesterolu, zmniejszają ryzyko zachorowania na serce,płatki śniadaniowe — zawarty w nich kwas foliowy zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej, batony muesli — obecność izoflawonów obniża ryzyko zachorowania na raka piersi, prostatę, choroby serca i osteoporozę.
Źródło: Sante
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze