A ty się badasz?
OLGA CHOJNACKA • dawno temuPomimo niepokojących statystyk zapadalności i umieralności na raka szyjki macicy wciąż zbyt mało kobiet wykonuje badanie cytologiczne. Kompleksowa wiedza na temat możliwości profilaktyki jest także niezadowalająca, mimo że proste, bezbolesne działania mogłyby uratować życie wielu kobietom.
W Polsce współczynnik zachorowalności i śmiertelności na raka szyjki macicy wynosi około 7 przypadków na 100 tysięcy i jest jednym z najwyższych w Europie. Aby podkreślić szczególną rolę badań profilaktycznych, które mogą uchronić przed diagnozą nowotworową, a nawet uratować kobietom życie, podejmowane są różne inicjatywy. Należy do nich także organizowany niedawno Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Około 80% kobiet przynajmniej raz w życiu zmaga się z zakażeniem onkogennym typem wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), który jest warunkiem koniecznym do rozwoju raka szyjki macicy. Przed rakiem można się jednak uchronić. Przede wszystkim należy wykonywać regularnie bezpłatne badania cytologiczne, dzięki którym można wykryć wczesne stadium rozwoju choroby i ją wyleczyć.
Wygrać z rakiem można także szczepiąc się przeciw wirusowi HPV. W Polsce szczepienia te są rekomendowane, m.in. przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne (PTP). Znajdują się one w polskim Programie Szczepień Ochronnych (PSO). Mogą z nich skorzystać dziewczęta w wieku 11–12 lat, a także pomiędzy 13. a 18. rokiem życia, jeśli nie rozpoczęły jeszcze współżycia.
Źródło: informacja prasowa Anna Kryj
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze