Badanie na płodność
URSZULA ROGALSKA • dawno temuPary starające się systematycznie o potomstwo w momencie nieskutecznych kilkumiesięcznych lub nawet kilkuletnich prób decydują się wspólnie z lekarzem ginekologiem na badania na płodność. Diagnostyce szczegółowej poddawane są kobiety i ich partnerzy. Każda z osób przechodzi przez wywiad lekarki, badania krwi i moczu i dostosowane do płci badanie lekarskie. Istotne jest ustalenie przyczyny wystąpienia niepłodności u partnerów i dobranie indywidualnego sposobu leczenia zwiększającego szanse na posiadanie potomstwa.
Badanie płodności partnerów
Nie wszystkie pary starające się o dzieci mogą szybko i bez większych problemów doczekać się potomstwa. Istnieją sytuacje, że wielomiesięczne starania nie przynoszą efektu, dlatego też podejmowana jest decyzja o dokładnym przeanalizowaniu poziomu płodności zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Najkorzystniej jest, kiedy partnerzy wspólnie podejmują decyzję o poddaniu się diagnostyce lekarskiej. Oprócz świadomości o swoim stanie zdrowia i poziomie płodności dodatkowo kształtuje się między partnerami jeszcze silniejsza więź emocjonalna, że oboje robią wszystko w celu posiadania potomstwa. Najważniejszy na wstępie jest jednak szczegółowy wywiad z lekarzem, który zadając różnorodne pytania, nierzadko intymne, zacznie poszukiwać przyczyn niepłodności partnerów. Dlatego tak ważne jest przekazywanie prawdziwych informacji i niezatajanie niczego, gdyż wszystko może mieć wpływ na dobór skutecznej metody zapłodnienia. Kolejnym krokiem leczenia jest poddanie partnerów badaniu krwi i moczu oraz badaniu lekarskiemu.
Badanie płodności u kobiet
Kobiety poddawane są badaniu ginekologicznemu w celu ustalenia stanu zdrowia narządów rodnych. Lekarz poprzez analizę stanu zdrowia narządów rodnych i przeprowadzanej dodatkowo cytologii określić może utrudniające poczęcie infekcje typu grzybica itp., jak i inne choroby przenoszone drogą płciową oraz zmiany, nawet nowotworowe. Kobiety, oprócz badania lekarskiego i szczegółowej diagnostyki krwi i moczu, codziennie w domu mogą sprawdzać temperaturę w pochwie i w razie potrzeby wykonywać testy owulacyjne. Dzięki tym testom z moczu określa się poziom prolaktyny (hormonu płodności). Aby systematycznie analizować uzyskane codzienne wyniki temperatury, warto prowadzić kalendarz płodności. Dzięki niemu można ustalić dzień wystąpienia owulacji.
Badanie płodności u mężczyzn
Mężczyźni również przechodzą badanie polegające na oglądaniu narządów płciowych, badanie przez odbytnicę oraz badanie nasienia. Badania te pozwalają ustalić, czy mężczyzna nie ma anatomicznych nieprawidłowości prącia lub innych chorób męskich. W odniesieniu do badania nasienia lekarz ustala jakość, ilość, budowę i szybkość plemników. Jeżeli jest taka konieczność, mężczyzna otrzymuje zalecenia w postaci specjalnie dostosowanej diety czy konieczności wprowadzenia farmakologii.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze