Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?
PAULINA WÓJTOWICZ • dawno temuKrok 1: Przygotuj dom
Nauka korzystania z nocnika działa najlepiej wtedy, gdy przeznaczysz na nią jeden dzień. Przygotuj dom na ten szczególny moment – wyłącz telewizor, radio, komputer. Niech nie rozpraszają was zabawki czy rozmowy. Najlepiej, byś była z dzieckiem sama w domu. Daj mu całą siebie – swój czas, uwagę i cierpliwość.
Krok 2: Zapowiadaj wydarzenie
Choć lekcja odbywa się w ciągu jednego dnia, już na kilka dni przed nią zapowiadaj ją dziecku. Zrób z niej ekscytujące wydarzenie, na które warto czekać. Emocjonuj się, dziel się z domownikami tą nowiną, mów do dziecka: „Dziś środa, a przecież już w piątek koniec z pieluchami! Już niedługo nauczysz się sikać do nocnika, czy to nie brzmi świetnie? To będzie wielki dzień!”. Zaraź malucha tymi emocjami.
Krok 3: Pokaż, jak działa proces wydalania
Już rankiem „wielkiego dnia” upewnij się, że masz w zanadrzu ulubione przekąski i napoje dziecka. Wyłącz telefon i ukryj pilot od telewizora. Weź lalkę i zaprezentuj na niej proces wydalania. Wykonaj ruch, jakbyś wlewała napój do jej ust i unieś lalkę, by maluch widział, że płyn wypływa z zabawki. Wytłumacz, że tak samo dzieje się w jego przypadku – woda, którą wleje do buzi, z czasem wypływa dołem. Posadź zabawkę na nocniku i wyjaśnij, dlaczego ta pozycja jest najlepsza. Pozwól dziecku zrobić z lalka to samo kilka razy. Koniecznie pokaż, jak się wyciera zabawkę.
Krok 4: Pój dziecko
Pozwól dziecku w tym dniu pić tyle, ile chce. Co jakiś czas pytaj, czy nie potrzebuje wylać z siebie napoju tak jak to było w przypadku lalki. Jeśli odmówi, odczekaj i spróbuj raz jeszcze. Niech nie zajmuje cię nic, miej baczność i obserwuj zachowanie malucha.
Krok 5: Walcz z naturą
Szczegółowa obserwacja pozwoli Ci ubiec naturę i zapobiec zmoczeniu ubrania przez dziecko. Kiedy tylko maluch da sygnał, weź go za rękę i pobiegnij do nocnika. Jeśli zdążycie i maluch wysika się do nocnika, krzyknij z radością: „Wow, udało ci się! Jesteś już dużą dziewczynką/dużym chłopcem! Wiedziałam, że ci się uda!”.
Krok 6: Ciesz się z każdego sukcesu
Jeśli dziecku uda się także kolejne skorzystanie z toalety w odpowiedni sposób, zaznaczaj, że bardzo się z tego cieszysz. Mów: „Jesteś już specjalistą od korzystania z nocnika. Nigdy więcej pieluch!”. Stopniowo wyciszaj emocje, aby ta czynność przeszła do porządku dziennego.
Krok 7: Daj dziecku wykazać się
Nie wybieraj się z dzieckiem za każdą potrzebą do łazienki. Daj mu się wykazać, naucz samodzielności. Miej oczy i uszy otwarte, obserwuj, ale pomagaj tylko w ostateczności, np. gdy maluch nie może podciągnąć sobie spodni itp.
Krok 8: Jeśli się nie powiodło – nie szkodzi
Jeżeli dziecko jeszcze nie rozumie lub nie potrafi skorzystać z nocnika, nic straconego. Puść próbę w niepamięć i wróć do niej za kilka tygodni. Może wtedy się uda?
Rady
- Pamiętaj, by nie krzyczeć na dziecko, gdy mu się nie powiedzie. Twoja złość przestraszy je i zniechęci do dalszych prób.
- Możesz dać dziecku mały drobiazg, gdy uda mu się po raz pierwszy wysikać do nocnika. Ale tylko raz, by maluch nie nauczył się, że za korzystanie z toalety dostaje się nagrodę.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze