Przyprawy korzenne
KAROLINA • dawno temuNic tak nie wzbogaca zapachu i smaku potraw jak odpowiednio skomponowane i dopasowane do dania przyprawy. To dzięki nim zostają pobudzone nasze zmysły, co sprawia, że pragniemy rozkoszować się przygotowanym posiłkiem. Także za ich sprawą jedzenie może sprawiać nam przyjemność, nie powodując przy tym skutków ubocznych takich jak wzdęcia, niestrawności itp. Wspaniały wpływ na pracę układu pokarmowego mają zwłaszcza przyprawy korzenne.
Historia przypraw korzennych
Kuchnia europejska była przez długi czas dość konserwatywna i uboga. Dopiero wielkie odkrycia geograficzne pozwoliły na jej wzbogacenie i urozmaicenie. Około XVI wieku za pośrednictwem kolonizatorów dotarły do nas różne produkty wzbogacające europejski świat przypraw. Od tej pory na stałe zagościły one w przepisach, by na zawsze cieszyć nasze podniebienia.
Początkowo przyprawy orientalne ze względu na trud ich dostarczenia były towarem niezwykle ekskluzywnym. Wiele statków handlowych, które przewoziły je na swoich pokładach, nie docierało do celu podróży, a sprzedaż przypraw na starym kontynencie w krótkim czasie pozwalała na uzyskanie ogromnego majątku. Dzięki unowocześnieniu transportu i udoskonaleniu uprawy dziś wielu z nas korzysta z przypraw korzennych nie martwiąc się o ich cenę. Wyjątek stanowi pięknie zabarwiający dania szafran, który nadal pozostał produktem ekskluzywnym.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak rosną i wyglądają używane przez nas aromatyczne dodatki. Nie każdy wie również, do których dań powinien je dodawać, oraz jakie ilości będą odpowiednie. Warto zapoznać się zatem z kilkoma popularnymi przyprawami korzennymi.
Rodzaje przypraw korzennych
Suszone kłącza, nasiona lub kora, cechujące się specyficznym korzennym aromatem, są częstokroć przyprawami indyjskimi lub azjatyckimi, bo to z tych regionów pochodzą najbardziej rozpowszechnione i doceniane przyprawy korzenne. W kuchniach tych regionów są one znane od setek lat, dlatego też warto wzorować się na sposobach i ilościach ich stosowania. Ważne jest, aby w czasie dodawania przypraw zachować odpowiedni umiar, by nie zdominowały one całkowicie smaku dania głównego. Poza tym powinny wzbogacać smak deserów, potraw warzywnych i mięsnych, a także napojów. Nikt z nas nie potrafi wyobrazić sobie piernika bez dodatku przypraw, które nadają mu wspaniały aromat albo lodów bez wanilii, a musztardy bez gorczycy.
Jedną z najbardziej rozpowszechnionych przypraw korzennych jest gałka muszkatołowa, którą stanowią nasiona drzewa muszkatołowca korzennego, który rośnie na wyspach Archipelagu Malajskiego. Świeżo starte nasiona są idealnym dodatkiem do ciast, wieprzowiny, wołowiny oraz grzanego piwa lub wina.
Anyż gwiazdkowy zarazem nadaje potrawie specyficznego aromatu i wspaniale zdobi przyrządzaną potrawę. Jest charakterystyczny przede wszystkim dla potraw kuchni chińskiej, jednak dodawany jest również do likierów, ciast, kompotów.
Kozieradka pospolita jest nasionami rośliny o tej samej nazwie i stosuje się ją głównie do marynowania mięs, wzbogacania smaku pieczywa i ciast. Jest także składnikiem (cieszącej się dużym uznaniem) mieszanki curry.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze