Właściwości żurawiny
DAMIESA • dawno temu
Żurawina przywędrowała do nas ze Skandynawii, a koneserzy bardzo szybko uczynili ją jednym z chętniej wykorzystywanych składników kuchni. Można z jej pomocą przygotować pyszne desery, upiec na jej bazie ciasta, czy nawet użyć jako dodatek do aromatycznych, pieczonych mięs. Wiedzą o tym uznani kucharze, jednak osoby nie wprawione w sztuce kulinarnej często zapominają o jej dobroczynnych właściwościach komponując posiłki… a to duży błąd! Niepozorne czerwone owoce bowiem potrafią chronić nas przed chorobami i zaopatrywać organizm w istną moc witamin. Jakie inne profity możemy zyskać wprowadzając żurawinę na stałe do naszego jadłospisu?
Jak przyrządzić żurawinę?
Żurawina jest przede wszystkim cennym źródłem witaminy C. Posiada także w swoim składzie witaminy A, B1 i B2, a także takie pierwiastki jak: magnez, żelazo, wapń, potas czy sód. Dzięki nim możemy cieszyć się ładnym wyglądem skóry, włosów i paznokci, a także przeciwdziałać pękaniu naczynek krwionośnych. Żurawina dostarcza nam także pektyn, błonnika i węglowodanów. Do tego sok żurawinowy przeciwdziała próchnicy i chorobom dziąseł.
Żurawina posiada czerwone cierpko-kwaśne owoce, które nie nadają się do spożycia na surowo, ale za to świetnie sprawdzą się, kiedy je upieczemy wraz z dodatkiem cukru czy usmażymy na patelni.
Jeśli chodzi o produkty, jakie możemy otrzymać z żurawiny to najczęściej wymienia się galaretki, kisiele, dżemy, soki, syropy czy herbatki ziołowe. Doskonałą i dietetyczną przekąską mogą być także kandyzowane owoce żurawiny, które zdecydowanie dostarczą nam dużo więcej wartości odżywczych niż słodkie przekąski. Każdy z nich można przygotować samodzielnie, niewielkim nakładem pracy.
Żurawina jako lek
Od dawna jest ona stosowana jako produkt medycyny naturalnej. Ze względu na sporą ilość żelaza jest polecana osobom cierpiącym na anemię. Dobroczynne działanie wykazuje także w przypadku osób z podwyższonym cholesterolem, który za sprawą żurawiny jest sukcesywnie „zbijany”, by w efekcie mógł powrócić do prawidłowych norm. Co więcej, te niepozorne owoce zmniejszają ryzyko zawału i chorób nowotworowych, chronią przed wrzodami żołądka. Do tego skutecznie zapobiega infekcjom dróg moczowych i dolegliwościom ze strony nerek oraz zapobiega powstawaniu reumatyzmu czy chorobie Alzheimera.
Wśród innych czynników wymienia się także: poprawę i wzmocnienie odporności organizmu, leczenie górnych dróg oddechowych, zapewnienie ochrony przed infekcjami oraz działanie przeciwgorączkowe, dlatego żurawina jest świetnym lekiem na dolegliwości zawiązane z grypą, działając jak silny antybiotyk. Warto wiedzieć także, że jej owoce często wykorzystywane są w kosmetyce ze względu na fakt, iż są silnym antyoksydantem, a więc walczą z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za szybsze starzenie się. Słowem: dzięki żurawinie na dłużej zachowujemy młody wygląd!
Jedyną jej wadą jest dość wysoka cena. Przyznacie mi chyba rację, że mając na względzie wymienione zalety żurawiny, warto jednak od czasu do czasu pokusić się o jej kupno?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze