Właściwości octu
DAMIESA • dawno temuOcet winny jest bliskim krewniakiem wina i to czyni go tym dodatkiem kulinarnym, który jest chętnie stosowany do wielu potraw, w unikalny sposób wydobywając głębię ich smaku. Przyprawa ta pojawiała się już w czasach biblijnych, a co ciekawe jego jabłkowa odmiana jest sprawdzonym sposobem gwiazd na utrzymanie szczupłej sylwetki. Tym, którym od samej myśli o occie wykręca się buzia, warto otworzyć oczy na szereg zbawiennych właściwości tego aromatycznego dodatku. Dlaczego warto włączyć go do diety? Oto kilka powodów.
Działanie octu na zdrowie
Ocet winny otrzymuje się poprzez fermentację win gronowych i owocowych. W takiej postaci jest on cennym źródłem mikroelementów, witamin i cennych dla zdrowia enzymów. W dawnych czasach jego dobroczynne właściwości były wykorzystywane jako lek na przeziębienie oraz środek pomagający w stanach reumatycznych. Choć ocet jabłkowy nadal wiedzie prym jako produkt przyczyniający się do stopniowej redukcji zbędnych kilogramów, to ocet winny także może wykazać się zbawiennym działaniem na figurę. Przede wszystkim wspomaga on perystaltykę jelit, co znacznie ułatwia trawienie, a do tego zabiega wzdęciom czy uporczywym zaparciom. Kwas octowy bierze bowiem udział w procesach metabolicznych, co ułatwia redukcję tłuszczyku, a do tego oczyszcza z toksyn i likwiduje obrzęki, usuwając nadmiar wody z organizmu. Co ciekawe, ten dodatek kulinarny działa także wspomagająco jako środek przynoszący ulgę przy silnych bólach głowy. Kompresy z octu pozwalają pozbywać się migreny oraz przyczyniają się do zapobiegania bezsenności. Do tego kwas octowy zapobiega miażdżycy i zwalcza wolne rodniki, więc przyczynia się do zachowania młodości na dłużej.
Do jakich potraw warto wykorzystać ocet?
Zazwyczaj stosuje się go jako środek konserwujący i zakwaszający. Na smaku zyskują przyrządzone z jego dodatkiem sałatki, zwłaszcza te z zielonych warzyw. Można zatem pokropić nim taką kompozycję warzyw jak: pokrojone w małe cząstki pomidorki, oliwki, ser pleśniowy, kiszony ogórek oraz paprykę. Do tego taką pożywną sałatkę można doprawić ulubionymi ziołami. Smak takiej mieszanki na pewno podkreśli koperek czy tymianek. Ocet dobrze sprawdza się także w zestawieniu z czosnkiem czy cebulką. Co ciekawe, można także wzbogacić go o konkretne aromaty, uzyskując w ten sposób zupełnie inny smak. Warto więc zalać nim cytrynę, seler, porzeczki, gruszki czy ulubione zioła. Proporcje zależą od tego, jaki smak chce się uzyskać. Jeśli mieszanka wyjdzie zbyt aromatyczna, zawsze można ją lekko rozcieńczyć. Dzięki takim składnikom w prosty sposób można uzyskać ciekawe odmiany octu aromatyzowanego. Zalane nim produkty należy pozostawić na kilka dni, aby mogły się „przegryźć” i dobrze połączyć, a następnie powstałą mieszankę przecedzić, zamknąć w szczelnym pojemniczku i odstawić w ciemne i chłodne miejsce.
Ocet winny to także niezastąpiony dodatek do potraw mięsnych. Pokropione nim kawałki wieprzowiny czy dziczyzny smakują jeszcze wyborniej. Szczególnie dobrze komponuje się z mięsem czerwonym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze