Jakie właściwości ma ocet jabłkowy?
KAROLINA • dawno temuOcet jabłkowy jest substancją często docenianą nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także z uwagi na właściwości odżywcze i lecznicze. Jest niezastąpionym elementem sałatek i surówek oraz niezwykłym i naturalnym środkiem ułatwiającym trawienie. Dzięki poniższemu artykułowi poznasz pozostałe właściwości i inne możliwości zastosowania octu jabłkowego.
Działanie octu jabłkowego
Ocet jabłkowy jest produktem wytwarzanym z moszczów owocowych, który po procesie fermentacji utrzymuje smak i zapach owoców, czym różni się od tradycyjnego octu. Można go kupić w sklepie w postaci gotowego płynu lub wytworzyć metodą domową z jabłek z własnego ogrodu.
Właściwości lecznicze octu jabłkowego były już znane w starożytności. Już wtedy Egipcjanie pili rozcieńczony z wodą roztwór octu, gdyż zauważyli jego zbawienny wpływ na trawienie, zwłaszcza po spożyciu ciężkostrawnych potraw. Ocet jabłkowy posiada właściwości odchudzające, dezynfekujące i przeciwalergiczne, jest więc doskonałym antyseptykiem. Wytwarzana w wyniku fermentacji substancja odznacza się także bogactwem składników odżywczych. Poza tym zawiera dużą ilość potasu, wapnia, fosforu i sodu oraz szereg innych mikro- i makroelementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Znajdująca się w occie jabłkowym pektyna wpływa między innymi na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, zapobiega nadciśnieniu i sklerozie, a witamina E, będąca popularnym przeciwutleniaczem, zwalcza rozwijające się z czasem w organizmie wolne rodniki. Zatem ocet ten przeciwdziała chorobom immunologicznym, zaćmie, starzeniu się skóry itp.
Zastosowanie octu jabłkowego
Ze względu na szeroki wachlarz właściwości ocet jabłkowy jest wykorzystywany w wielu sytuacjach. Przede wszystkim stał się ostatnio bardzo popularnym środkiem wspomagającym odchudzanie i trawienie, stąd jego częsta obecność w modnych potrawach. Kwaśny odczyn powoduje, że organizm trawi szybciej i sprawniej, co z kolei daje efektywniejsze spalanie tłuszczu. Oprócz tego ocet jabłkowy stosowany jest w postaci płukanek do dezynfekowania jamy ustnej, przecierania podrażnionej skóry, płukania wypadających włosów. Duża zawartość potasu powoduje, że jego zażywanie jest zalecane przy dolegliwościach typu: słaba pamięć, bóle stawów, bezsenność, zaparcia.
Ze względu na różne zastosowanie octu sporządzany z niego roztwór, a także częstotliwość jego przyjmowania może być różna. Podstawowa proporcja na przyrządzenie roztworu do spożycia jest następująca: 2 łyżeczki octu na pół szklanki przegotowanej wody. W celu przełamania ostrego smaku można dodać łyżeczkę miodu. Taki roztwór należy przyjmować około pól godziny przed śniadaniem. Nie wszyscy mogą jednak korzystać z dobrodziejstw octu jabłkowego w jego naturalnej postaci. Nie powinny tego robić zwłaszcza osoby borykające z chorobami układu trawiennego typu wrzody. Alternatywnym rozwiązaniem jest wówczas spożywanie octu w postaci dostępnych tabletek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze