Potrawy z kiełkami
DAMIESA • dawno temuKuchnia azjatycka zawiera pokarmy, o których często się zapomina w codziennej diecie, a które przynoszą dla zdrowia i urody mnóstwo profitów. Jednym z przykładów są zdrowe kiełki, które powinny na stałe zagościć w codziennym menu. Jakie wartości odżywcze są zaklęte w tym niepozornym dodatku kulinarnym i w jakie dania je wkomponować, by subtelnie podkreślały ich smak?
Dlaczego warto jeść kiełki?
Kulinarna kultura Dalekiego Wschodu może stać się inspiracją w kuchni, bo bogactwo unikalnych potraw, jakie można w niej znaleźć zachwyca swoją różnorodnością i pomysłowością wykonania. Wykorzystywane w niej kiełki cechuje bogactwo białka, a także wartościowych i łatwo przyswajalnych przez organizm witamin A, B, C, H i E, nienasyconych kwasów tłuszczowych, enzymów i mikroelementów. Znaleźć w nich można takie cenne pierwiastki jak: żelazo, potas, magnez, siarkę, cynk, selen, jod czy mangan. Obecny w nich kwas foliowy sprawia, że kiełki są polecane nawet kobietom w ciąży, gdyż zbawiennie wpływają na prawidłowy rozwój płodu. Ponadto kiełki mają także właściwości przeciwnowotworowe, więc zapobiegają rozwojowi komórek rakowych. Są także źródłem błonnika.
Kiełki są polecane także w dietach odchudzających, bo w przeciwieństwie do nasion, nie posiadając wiele kalorii, więc nie wpłyną destruktywnie na sylwetkę, a do tego są lekkostrawne, przyspieszają metabolizm oraz wzmacniają odporność. Dodatkowo przyczyniają się do redukcji wolnych rodników, co sprawia, że dzięki ich spożywaniu na dłużej można zachować młodość. Jest to spowodowane zawartością witaminy E, nie bez przyczyny nazywaną witaminą młodości. Kiełki rzodkiewki, dzięki sporej zawartości cynku, pozytywnie wpływają na kondycję włosów, skóry i paznokci, a te pochodzące z soczewicy przyczyniają się do zachowania zdrowych i pięknych zębów. Słowem regulują pracę całego organizmu!
Jak jeść kiełki?
Ponoć najwięcej wartości odżywczych mają te spożywane na surowo. Co ciekawe, można je wyhodować we własnym domu. Uprawa kiełków jest bardzo prosta. Wystarczy nasiona nałożyć na talerz i przykryć je wilgotną gazą. Gdy zaczynają wysychać, należy je lekko spryskiwać wodą. Po kilku dniach kiełki nadają się do zbioru. W zależności od rodzaju, można je wykorzystywać na mnóstwo różnych sposobów, bo stanowią świetne urozmaicenie kuchni.
Kiełki rzodkiewki i słonecznika świetnie sprawdzą się stosowane do kanapek czy sałatek. Dobrze będą się także komponować dodane do sosu majonezowego. Jeśli chodzi o potrawy serwowane na gorąco, to w tym przypadku warto wybrać chrupiące kiełki soi, lucerny czy fasoli Mung. Można je także dodawać do wegetariańskich kotletów czy gulaszu. Dania kuchni azjatyckiej przyrządzane na woku z dodatkiem kiełków nadadzą składnikom lepszych walorów smakowych, a do tego taki przysmak kulinarny nie będzie powodował wzrostu złego cholesterolu. Dobrym pomysłem jest dodawanie kiełków do pasty twarogowej, włączenie ich do naleśnikowego farszu czy dekorowanie nimi ziemniaków. Choć wydawać może się to dziwne, to świetnym rozwiązaniem jest również wrzucenie garści kiełków do zupy!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze