Jak poprawić trawienie?
DAMIESA • dawno temuNie zawsze zdajemy sobie sprawę, jakie produkty spożywcze sprawiają, że czujemy się ciężko i ospale, a które przyspieszają trawienie jednocześnie przeciwdziałając zaleganiu resztek pokarmowych w jelitach. Jak zatem komponować posiłki, aby poprawić przemianę materii? Na początek warto poznać wrogów i sprzymierzeńców sylwetki.
Produkty ciężkostrawne
Aby zapanować nad wagą dobrze jest wystrzegać się pokarmów, które są dość długo trawione w żołądku. Zdrowa dieta powinna także bezwzględnie ograniczać słodycze.Ciężkostrawne potrawy to te na bazie serów żółtych i pleśniowych, zwłaszcza jeśli dodamy do nich bardzo kaloryczny majonez. Przyczyniają się one do wzrostu cholesterolu, ale także nadmiernie obciążają żołądek. Podobnie działają smażone jajka. Destruktywnie wpływa na nasze ciało również połączenie mięsa czerwonego z węglowodanami, które w takim zestawieniu potęgują szybszy przyrost dodatkowych kilogramów. W takim zestawieniu występują najczęściej popularne fast-foody, które składają się z białego pieczywa i smażonej wieprzowiny. Jeśli więc już decydujemy się na smażone dania, to warto zamiast makaronu dodać do nich porcję gotowanych warzyw i aromatycznych ziół, które wpłyną na lepsze trawienie. Warto pamiętać, że swojego ciężkostrawnego działania słynie kapusta, zwłaszcza podana w postaci tłustego bigosu oraz rośliny strączkowe. Negatywnie na trawienie wpływa także kawa, która podawana po posiłku powoduje zaleganie pokarmu w żołądku, mocna herbata, a przede wszystkim alkohol spożywany w nadmiarze. Podobnie będą działać także zupy zagęszczane zasmażką czy mąką. Do innych produktów należy także jasne pieczywo, ryż czy mleko. Wymienione rodzaje pokarmów to dla żołądka prawdziwe wyzwanie!
Produkty wspomagające trawienie
Nie od dziś wiadomo, że aromatyczne przyprawynaturalne znacznie poprawiają trawienie. W kuchni nie warto zatem żałować sobie takich dodatków jak: papryczka chilli, która zaostrza apetyt i pomaga łagodzić objawy kaca, wzmagający działanie soków trawiennych kminek czy koperek, który przyspiesza usuwanie resztek pokarmowych. Pełnymi garściami warto też czerpać z właściwości melisy, bazylii czy estragonu. Do sałatek warto dodawać por. Łagodzi on zaparcia i wzmaga apetyt. Do tego dzięki niemu takie lekkie danie zyskuje dodatkowe walory smakowe. Do zdrowej diety warto wprowadzić ponadto suszone owoce. Świetnie nadają się one jako dodatek do śniadaniowego musli, ale równie dobrze sprawdzają się, że jako pożywna przekąska podjadana w ciągu dnia. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie przesadzać z ich ilością, bo nadmiar może powodować efekt przeczyszczający. Zdrowy jadłospis warto wzbogacić przecierami z gotowanych warzyw. Na dobry początek dnia dobrze jest wybrać lekkostrawny nabiał w postaci jogurtu czy twarożku. Źródłem błonnika powinny być świeże owoce lub warzywa surowe bądź gotowane na parze, a także produkty pochodzenia zbożowego. Mięso powinno być nie smażone a duszone lub w postaci ryb przyrządzanych na parze. Jeśli mimo to nie możemy pozbyć się uczucia pełności, warto wkomponować do menu otręby pszenne bądź żytnie, a także siemię lniane.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze