Domowe wędzenie
KAROLINA • dawno temuGotowanie, smażenie, pieczenie, zamrażanie – to najczęściej wykonywane przez nas czynności związane z przetwarzaniem jedzenia. Poza takimi sposobami przyrządzania i utrwalania żywności trzeba jeszcze wskazać zapomnianą już dziś przez niektórych sztukę wędzenia. Obecnie coraz częściej korzystamy z półproduktów i znacznie mniej czasu spędzamy na przygotowywaniu potraw. Traci na tym nie tylko nasze zdrowe, ale także tradycja kulinarna, która pielęgnowana jest przez węższe grono osób. I tak dziś już mało kto podejmuje się budowy przydomowej wędzarni i poświęca swój wolny czas na robienie aromatycznych kiełbas, pysznego kurczaka, zdrowych ryb albo wyśmienitego sera. Zdawanie się na zakup odpowiedników tych produktów w sklepie wiąże się z dużym ryzykiem, że nie są one wędzone w tradycyjny sposób. Jeżeli chcesz poznać sztukę wędzenia oraz dowiedzieć się, co możesz uwędzić w wolnej chwili, przeczytaj poniższy artykuł.
Sztuka wędzenia
Sztuka wędzenia to sposób konserwacji żywności, który znany był już w czasach prehistorycznych. Już wówczas zaobserwowano, że dym powoduje, iż powierzchnia danego produktu jest znacznie bardziej wytrzymała na zepsucie. Dziś obok przyczyn czysto praktycznych, z wędzeniem mięsa wiążą się także bogate walory smakowe i zapachowe. Już teraz należy zaznaczyć, że są one różne nie tylko z uwagi na to, co wędzimy, lecz również ze względu na drewno, jakie jest do tej czynności używane. Co więcej, drewno wpływa także na kolor przyrządzanej potrawy. Zazwyczaj wybierane są drzewa owocowe, choć stosuje się także takie gatunki, jak dąb, jesion, klon czy buk. Dla uzyskania lepszego aromatu można użyć jałowca i to jedyna możliwość wykorzystania przy wyrobie wędzonek domowych drzewa iglastego.
Niektóre produkty żywnościowe, które kupujemy w sklepach, nie są wędzone w tradycyjny sposób. Zamiast dymu używa się specjalnych płynów imitujących zapach, kolor i smak wędzonek. Jeżeli chcesz uniknąć ich jedzenia, zaopatrz się w przydomową wędzarnię. Jeśli nie jesteś pewna, czy na pewno będziesz miała czas na robienie domowej kiełbasy, zaoszczędź pieniądze i sama podejmij się budowania wędzarni. Pamiętaj, że drewno powinno tlić się powoli, a produkty muszą wisieć w dużym stężeniu dymu. Świetnie do jej budowy nadaje się metalowa beczka, pod którą trzeba zrobić miejsce na palenisko. Zanim jednak podejmiesz się wędzenia, zobacz, co możesz poddać temu wyjątkowemu sposobowi konserwacji.
Domowe wędzonki
Istnieje cała gama produktów, które możemy poddawać wędzeniu. Najczęściej jest to mięso, bo trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez wędzonej szynki albo wędzonej kiełbasy. Obok tego bardzo smaczną, zdrową i efektowną propozycją są wędzone ryby. Kto bowiem nie zachwyca się smakiem wędzonego łososia? Nie ma nic lepszego niż jeszcze ciepłe wędzone ryby. Obok tego ostatnim czołowym typem produktów poddawanych wędzeniu jest żółty ser. To właśnie dzięki dymowi zyskuje on wspaniały smak, zapach i piękną brązową skórkę.
W trakcie wyrobu domowych wędzonek trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Po pierwsze, szybkość wędzenia zależy od temperatury. Wyróżnia się jego trzy rodzaje – zimne, ciepłe i gorące. Poza tym, jeżeli produkty w wędzarni nie obracają się same, trzeba to robić ręcznie. Robiąc domowe szynki, warto także dużą wagę przyłożyć do peklowania będącego bezpośrednim etapem poprzedzającym wędzenie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze