Babka drożdżowa
KAROLINA • dawno temuZapach świeżo upieczonego ciasta jest jednym z najprzyjemniejszych aromatów, zwłaszcza wtedy, gdy w naszym żołądku panuje pustka. Czując tę niezwykłą woń, z łatwością przypominamy sobie ciepłą atmosferę domowego ogniska związaną z przygotowaniami wspólnych uroczystości. Kupując (przypominający wyglądem) nasz ulubiony wyrób cukierniczy, zazwyczaj musimy liczyć się z rozczarowaniem. Trudno także przypisać mu wyjątkowy aromat, który zdarza się nam odnaleźć w trakcie porannego spaceru w pobliżu piekarni. Istnieje tylko jedna droga pozwalająca nam ożywić dawne wspomnienia, jaką jest samodzielne upieczenie ciasta drożdżowego.
Ciasto drożdżowe
Obok ciasta kruchego, półkruchego, francuskiego najbardziej popularnym typem masy, z jakiej wykonywane są różnego rodzaju wypieki jest ciasto drożdżowe. To właśnie ono stanowi główny element składowy babek, pasztecików, ciast, ciastek, a nawet uwielbianych przez wszystkich miłośników słodyczy pączków. Czy różni się od innych? Po pierwsze posiada właściwą sobie strukturę. Zazwyczaj po przekrojeniu wyrobu możemy zauważyć charakterystyczne dziurki powstałe w wyniku działania pęcherzyków powietrza w trakcie pieczenia. Poza tym ten, kto choć raz sięgnął po drożdżówkę, wie, że jest ona puszysta i miękka. Ciasto drożdżowe roztacza również szczególny zapach i nadaje specyficzny dla siebie smak. Najważniejszy i najbardziej wyróżniający go spośród innych typów ciast jest sposób powstawania. Otóż placek drożdżowy zawdzięcza wszystkie wymienione wyżej cechy udziałowi drożdży piekarniczych, które pod wpływem ciepła i obecności mąki zaczynają „pracować”, spulchniając je i czyniąc nawet dwukrotnie większe. Wszystko to odbywa się dzięki procesowi fermentacji alkoholowej, która zamienia cukier na alkohol i gaz. Ze względu na szczególny sposób powstania, robiąc babę drożdżową, trzeba zapewnić jej takie warunki, aby mogła wyrosnąć do pożądanych rozmiarów. Bardzo ważne jest zatem wzruszanie drożdży, a także dokładne wyrabianie ciasta, co przyczyni się do uniknięcia zakalca oraz zbyt grubej i twardej skorupy na powierzchni wypieku. Mając na uwadze podstawowe zasady dotyczące wytwarzania drożdżowych wypieków, zapoznaj się z przepisem na babkę drożdżową.
Przepis na babkę drożdżową
Do upieczenia prostego ciasta drożdżowego potrzebować będziesz następujących składników:
- 1 kg mąki tortowej,
- 2 szklanki mleka,
- 4/5 szklanki białego cukru,
- 4 jajka,
- 1/3 szklanki oleju,
- szczypta soli,
- 10 dag drożdży.
Krok 1
Drożdże należy pokruszyć i włożyć do połowy zapełnionej szklanki z ciepłym mlekiem i szczyptą cukru, a następnie odstawić calość w ciepłe miejsce na około 20–30 minut, aby drożdże zaczęły pracować.
Krok 2
Mąka powinna zostać przesiana i połączona razem z cukrem, szczyptą soli, jajkami i pozostałą częścią mleka. Kiedy drożdże zaczną pracować, można je połączyć z pozostałymi składnikami ciasta, dokładnie je wyrabiając do czasu, aż zacznie odchodzić od rąk. To bardzo ważny element, ponieważ dobrze wyrobione ciasto sprawi, że nasz wypiek będzie puszysty i pozbawiony zakalca. Pod koniec należy dodać do niego olej, a następnie jeszcze chwilę wyrabiać ciasto, aby składniki w pełni się połączyły.
Krok 3
Formę do ciasta powinno się wysmarować tłuszczem (może to być odrobina oleju, jaka nam pozostała lub margaryna) i posypać bułką tartą. Następnie umieszczmy w niej ciasto i wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 180° C na 50–60 minut.
Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze