Smaki Jamajki
ISABELLE • dawno temuTo, co zachwyca w kuchni jamajskiej, to bogactwo smaków. Wpływ na to miała przede wszystkim różnorodność kultur i narodów, które odcisnęły swe piętno na tej kolorowej wyspie. Największe znaczenie miała kuchnia afrykańska i brytyjska, ale wyraźne są także wpływy chińskie i hinduskie – niezwykle popularne są różne odmiany curry. Oczywiście, wpływ ma także kuchnia amerykańska. Podróżując przez Jamajkę nie sposób nie poczuć aromatu grillowanego kurczaka, ryb lub wieprzowiny. Jakie są więc smaki Jamajki?
Kuchnia w rytmie reggae
Normalnym widokiem na Jamajce jest własnoręcznie wykonany grill z charakterystyczną, metalową przykrywką, umieszczony przed wejściem do każdego przydrożnego baru. Każda jadłodajnia opatrzona jest szyldem własnej roboty, który zachęca do skosztowania lokalnej kuchni. W kraju tym liczba restauracji jest naprawdę ogromna, niestety posiłki podawane w niektórych z nich zamiast zaspokoić głód mogą wzmóc kłopoty żołądkowe. Z tego powodu w miejsce pierwszego lepszego przydrożnego baru warto wybrać restaurację słynącą z dobrej kuchni. Zwykle posiłek na wysokim poziomie znajdziemy w lokalach na plaży oraz w tych, znajdujących się w pięciogwiazdkowych hotelach.
Znaczny wpływ na kuchnię jamajską miały specjały rodem z Karaibów. Charakterystyczną jej cechą jest duża ilość naturalnych przypraw, których na terenie tym nie brak. Typowy posiłek jamajski składać się może z ryżu, kurczaka, pierogów i grochu, podawany jest z przeróżnymi sosami i dużą liczbą owoców. Często spożywanym daniem jest kurczak jamajski, przyrządzany na oleju kokosowym, z dodatkiem marchwi, pomidorów, cebuli, słodkich ziemniaków oraz pieprzu. Podczas posiłków popija się tu rum jamajski, piwa Red Stripe i Tia Maria, soki owocowe oraz kawę z likierem czekoladowym.
Jamajczycy spożywają mnóstwo owoców, jednak najbardziej lubianym jest tzw. Ackee. Ten tropikalny owoc ma miąższ podobny do awokado, jednak smakiem przypomina orzech włoski. Ackee należy zebrać dopiero, gdy dojrzeje, czyli stanie się czerwony. W przeciwnym razie może on okazać się trujący. Najczęściej spożywany jest na śniadanie. Poza owocami, na Jamajce króluje także mięso kozie, zwykle przyrządzane z dodatkiem przyprawy curry. Kuchnia ta do sporządzania potraw wykorzystuje wszystkie części zwierzęcia, nawet głowę, która służy do przygotowania wywaru. Charakterystycznym dla Jamajczyków pokarmem jest także ryba zwana Jack. Ta ryba morska wyróżnia się zielonym kolorem oraz ogromną wagą, która może osiągnąć nawet wartość ok. 60 kg.
Podczas podróży po Jamajce warto skosztować świeżych owoców – limonki, papai, mango. Na uwagę zasługuje także homar. Generalnie, kuchnia jamajska jest różnorodna, dlatego może sprostać gustom wielu smakoszy.
Pyszna jamajska przekąska
Proponuję wypróbować pyszny przepis na chrupiące placuszki kukurydziane.
Składniki:
- 2 szklanki mąki pszennej,
- ½ szklanki mąki kukurydzianej,
- 2 łyżki brązowego cukru,
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1 łyżeczka soli,
- 4 łyżki zimnego masła (pokrojonego w kostkę),
- 1 szklanka mleka zagęszczonego,
- 1l oleju roślinnego (do smażenia).
Przygotowanie:
W dużej misce zmieszaj mąkę kukurydzianą, brązowy cukier, proszek do pieczenia i sól. Dodaj mleko i zmiksuj ciasto, aż osiągnie gęstą formę. Wyłóż ciasto na blat i wyrabiaj sprawnymi ruchami około minuty. Przykryj ciasto folią i zostaw na jakieś 15 minut. Potem na blacie rozwałkuj ciasto na płasko i pokrój w długie paski. Każdy pasek zroluj tak, aby powstały długie rurki. Włóż teraz wszystko do piekarnika rozgrzanego do ok. 175 stopni i piecz przez jakieś 5–10 minut (pilnuj, by się nie spaliły). Wyjmij z formy i podawaj z ulubionymi sosami (najlepiej z marynatą jerk). Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze