Przepis na rogaliki
KAROLINA • dawno temuCzasami nawet najbardziej zawzięty zwolennik zdrowego jedzenia i utrzymywania nienagannej sylwetki posiada chwile słabości, w których ogarnia go ogromna chęć skosztowania jakiegoś deseru. Bardzo zdrowym i smacznym sposobem na dostarczenie swojemu podniebieniu przyjemności jest podjęcie się przygotowania domowych wypieków. Zamiast po raz kolejny trudzić się pieczeniem sernika, karpatki bądź babki piaskowej, spróbuj zrobić rogaliki. Po upieczeniu będziesz mogła spakować je swoim dzieciom do szkoły albo poczęstować nimi kolegów i koleżanki z pracy.
Najlepsze rogaliki
Cechą charakterystyczną, stanowiącą o tym, czy danemu wypiekowi możemy nadać miano rogala, jest jego kształt. Już skojarzenia, jakie przywodzi nam na myśl sama nazwa tego produktu, sygnalizują, że ma on coś wspólnego z rogami. Potwierdzi to każdy, bo chyba wszyscy choć raz mieli przyjemność skosztowania omawianego wypieku. Jak można zaobserwować, swoim kształtem przypomina rogi krowy, a efekt ten uzyskuje się poprzez specjalny sposób zwijania placka na kształt trójkąta.
Rogal z makiem jest jednym z najczęściej jadanych rodzajów pieczywa, lecz wskazać możemy kilka równie lubianych jego odmian. Po pierwsze, różne może być nadzienie znajdujące się w środku ciasta. Mamy do dyspozycji bardzo wiele farszów zarówno tych słonych, jak i słodkich. Z jednej strony możemy jeść rogala z serem, pieczarkami, mięsem, kapustą, podczas gdy równie świetnie się on sprawdza z dżemem, powidłami bądź czekoladą. Poza tym rogale wykonywane są z różnych rodzajów ciast. I tak wskazać można rogaliki z ciasta drożdżowego, rogaliki maślane, francuskie lub kruche.
Jak łatwo zauważyć, omawiany wypiek otwiera szereg możliwości dotyczących zarazem ciasta, jak i nadzienia. Ciekawym pomysłem jest przygotowanie kilku farszów. Zanim ostatecznie zdecydujesz, czym chcesz nadziać rogaliki, zapoznaj się z przepisem na rogalikiz ciasta drożdżowego.
Jak zrobić rogaliki?
Do przyrządzenia ciasta drożdżowego potrzebujemy:
- 0,5 kg mąki tortowej,
- 4/5 szklanki mleka,
- 1/3 kostki masła,
- 1 jajko,
- 5 dag drożdży,
- 4 łyżki cukru,
- sól.
Mleko należy podgrzać i przed ugotowaniem odlać 1/5 szklanki. Do odlanej części mleka należy włożyć drożdże i poczekać, aż "ruszą" – podrosną. Do garnka z pozostałą ilością mleka wkładamy masło i czekamy, aż się roztopi.
Mąkę należy przesiać i wymieszać razem z cukrem. Składniki te powinny być połączone z gorącym mlekiem.
Po ostygnięciu mleka z mąką dodajemy do nich roztopione drożdże oraz jajko i szczyptę soli. Ze tych wszystkich składników należy wyrobić ciasto i rozwałkować je na dość cienką grubość.
Rozwałkowane ciasto powinno mieć kształt zbliżony do koła, które należy podzielić na trójkąty w taki sposób, jak kroi się pizzę. Na środek wyciętego kawałka można położyć dowolne nadzienie i zawinąć go, poczynając od zewnętrznej strony koła, zmierzając ku środkowi.
Rogaliki należy piec w temperaturze 180° C przez 25–30 minut.
Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze