3 proste metody pieczenia jabłek
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuJednym z najprzyjemniejszych aspektów jesieni jest aromatyczny zapach pieczonych jabłek, unoszący się w całym domu. Przy pomocy tego owocu przygotujesz nie tylko zdrowe przekąski i wykwintne desery, lecz także wiele pysznych, domowych przetworów na zimę. Zapoznaj się z 3 sprawdzonymi sposobami na ugotowanie jabłka oraz z 3 pomysłami na jego podanie.
Jabłko z mikrofali
Aby przygotować błyskawiczny deser z jabłka, który zachwyci twoją rodziną niepowtarzalnym smakiem i wyjątkowym aromatem, podziel jabłko (np. gatunek Gala) na równe części w kształcie klina, a następnie posyp cynamonem, solą i dowolnym słodkim składnikiem – np. cukrem trzcinowym, cukrem brązowym, syropem klonowym lub miodem. To, jak długo jabłko powinno zapiekać się w kuchence mikrofalowej, zależy od jej modelu, jednak przeważnie będzie gotowe po 1,5–2 minutach. Zjedz je na ciepło lub postaw na stole jako słodką przekąskę.
Jabłko z garnka
Przy pomocy zwykłego garnka przygotować możesz pyszne masło jabłkowe lub mus jabłkowy. Zacznij od obrania i posiekania jabłek, takich jak Macintosh, a następnie gotuj je z sokiem z cytryny i odrobiną miodu na średnim ogniu, dopóki nie uzyskają konsystencji sosu. Mus z jabłek przygotujesz w ok. 30 minut, podczas gdy masło jabłkowe do karmelizacji i zgęstnienia potrzebować może nawet 10 godzin.
Jabłko z piekarnika
Zarówno jabłko upieczone w całości, jak i tradycyjna szarlotka wymagają dobrze rozgrzanego piekarnika. Jeżeli twoim celem są prażone jabłka, wydrąż z owoców gniazda nasienne lub podziel je na równe kliny, a następnie pokryj grubą warstwą cukru lub płaszczykiem tłuszczu – takiego jak masło. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180°C i piecz jabłka do momentu, gdy będziesz mogła z łatwością wbić w nie widelec. Szczególnie dobrze w tej roli sprawdza się gatunek Golden Delicious.
Pamiętaj, że jabłka niezwykle korzystnie wpływają na organizm ludzki – dostarczają witaminy C, PP i witamin z grupy B. Dodatkowo, owoce te są źródłem błonnika pokarmowego, pektyny, kwasów organicznych, żelaza, wapnia, magnezu, krzemu i potasu. Jabłka znane są ze swojego zbawiennego wpływu na zaparcia. Usprawniają działanie wątroby, mięśni, serca, nerek i układu nerwowego, a skórka owocu działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Jabłka w swojej diecie powinny uwzględnić panie dbające o urodę, gdyż zawarte w nich składniki neutralizują wolne rodniki, odpowiedzialne za starzenie się skóry.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze