Coś po grecku – dietetyczne tzatziki
DAMIESA • dawno temuSłoneczna Grecja oferuje nam wiele kulinarnych rewolucji, które sukcesywnie wpisują się i w nasz polski jadłospis. Jednym z przykładów jest sos tzatziki. Choć ten grecki specjał zazwyczaj podawany jest jako dodatek do dań, to można go spotkać w formie śniadaniowej przekąski. Być może wynika to z faktu, iż tzatziki świetnie komponuje się z chlebem. I wierzcie mi: od takiej lekkiej przekąski można się uzależnić, bo uniwersalność jej zastosowań pozwala ją dodawać do wielu różnych posiłków. Z uwagi, że ten smaczny sos podaje się lekko schłodzony stanowi on świetne rozwiązanie na letnie upały, kiedy nasz organizm domaga się zimnych specjałów w zmożonej dawce.
Z czego składa się sos tzatziki?
Jego części składowe stanowią: posiekane lub starte na tarce (o grubych oczkach) kawałki ogórka (pamiętajmy jednak, by odcisnąć ich sok, bo w przeciwnym razie konsystencja będzie zbyt wodnista, warto bowiem wiedzieć, że dodana w kolejnym etapie sól powoduje puszczanie soku) oraz poszatkowany czosnek zalane jogurtem (musi być bardzo gęsty) i doprawione octem winnym, oliwą z oliwek oraz solą i pieprzem. Jeśli wyjdzie zbyt gęsty można dodać nieco mleczka do kawy. Dla wzbogacenia smaku można także do całości wkomponować listki mięty, koperek, kolendrę, czy dodać kilka kropel cytryny. Po przygotowaniu warto wstawić miseczkę z sosem do lodówki, bo podawany na chłodno smakuje lepiej i ma czas, aby składniki się „przegryzły”.
Z czym go łączyć?
Sos tzatziki świetnie sprawdza się jako dodatek do szaszłyków, grillowanych mięs i warzyw, ale także do ziemniaków w mundurkach, czy śniadaniowych grzanek. Może być także ciekawym urozmaiceniem „dip party”. Ja ostatnio stosuję go jako sos do tortilli i powiem Wam, że sprawdza się lepiej niż tradycyjne sosy zalecane do tego rodzaju potrawy. Słowem warto spróbować!
Tzatzikowe urozmaicenia
Obecnie smak podstawowej wersji tego sosu urozmaica się także innymi dodatkami, więc można spotkać też tzatziki z serkiem naturalnym (twarożkiem, który zagęszcza konsystencję jogurtu lub śmietany). Trzeba jednak pamiętać o wcześniejszym odlaniu z niego nadmiaru wody. Można także wykorzystać ser feta, a nawet w niektórych przepisach można spotkać wersję z naturalnym serkiem homogenizowanym. Dla dekoracji natomiast używa się często listków bazylii, czy czarne oliwki. Niektórzy dla urozmaicenia pokrywy wierzchniej miseczki z tzatziki posypują całość także mieloną papryką. Co ciekawe – podobno wyśmieniciesmakuje podawane z czerwonym winem.
Czy ten grecki element zagości w to lato także w Waszej kuchni?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze