Przepis na jabłecznik
DAMIESA • dawno temuPyszna szarlotka to ten rodzaj deseru, którego nie sposób sobie odmówić. Urzeka w nim miękkie ciasto, wilgotna masa jabłkowa i słodka kruszonka. Taki rarytas, choć kaloryczny, to jednak ma tę zaletę, że nie można go zjeść w nadmiarze, bo jest dość sycące, więc można niejako uchronić się przed nadwagą. Jak zrobić takie ciasto? Dziś kilka praktycznych przepisów.
Popularna szarlotka – kilka faktów
Ten rodzaj ciasta pochodzi z Francji. Tradycyjna szarlotka składa się z kruchej masy oraz jabłek. Co ciekawe, spotyka się także jej odmianę gruszkową! Do tego można dodawać do niej również rodzynki, a także cynamon, który w tym przypadku idealnie spełnia rolę przyprawy, wydobywającej z owoców głębię smaku. Można także użyć goździków. Inna nazwa tego ciasta to jabłecznik, choć wiele osób twierdzi, że nazewnictwo pozwala na większą kreatywność i nie ma w tym przypadku ograniczeń w sposobie przygotowywania samej masy.
Prosty przepis na szarlotkę
Składniki, które są potrzebne do jej wykonania to: 2 szklanki mąki, 1/5 szklanki cukru, mały cukier waniliowy, pół opakowania proszku do pieczenia, 5 jajek, 1/3 szklanki oliwy z oliwek, słoik jabłek prażonych (można kupić te z cynamonem) i cynamon. Jajka za pomocą miksera należy wymieszać ze składnikami sypkimi. Oliwę z oliwek znajdującą się w szklance trzeba zalać do pełna gorącą wodą, a następnie wlać do przygotowanej wcześniej masy i ponownie wymieszać do uzyskania półpłynnej konsystencji. Po tych czynnościach kolejnym krokiem jest nasmarowanie tortownicy masłem i obtoczenie jej w bułce tartej. Następnie wlewa się do niej masę, dodaje na wierzch ciasta jabłka ze słoika (mają pokryć całą powierzchnię, a nawet się w niej zatopić). Dobrym pomysłem jest wcześniejsze dodanie do masy owocowej kilka kropli soku z cytryny, co pomoże nadać im świeży, lekko kwaskowaty smak. Jeśli owoce nie miały cynamonowej posypki, na wierzch można nieco przyprószyć, aby ciasto zyskało lepszego aromatu. Naczynie należy umieści w piekarniku rozgrzanego do temperatury około 180 stopni na 50–55 minut (w międzyczasie warto na bieżąco sprawdzać czy ciasto ładnie się zarumienia, skórka jest dość chrupka a jabłka tworzą apetyczną warstewkę). W wersji deluxe warto także dodać maliny zatapiając je w masie czy udekorować nimi wierzch ciasta. Szarlotka będzie świetnie smakować posypana cukrem pudrem na zimno lub serwowana na gorąco z jedną gałką lodów śmietankowych lub waniliowych na wierzchu. Taki deser na ciepło to prawdziwy rarytas!
Kruszonka na ciasto – jak ją zrobić?
Przepis na szarlotkę to jedno, a co z dodatkami? Do wykonania smacznej kruszonki można wykorzystując takie składniki jak: 40 dag masła, 15 dag cukru, 2 łyżki cukru waniliowego, 1 jajko oraz 30 dag przesianej wcześniej mąki oraz 1 łyżka cynamonu. Produkty te należy ze sobą połączyć i zamiast wyrabiać na gładką masę, pokruszyć lub uformować malutkie kulki palcami, a następnie taką kruszonką udekorować wierzch ciasta tuż przed włożeniem do piekarnika. Decydując się na zrobienie ciasta z kruszonką należy jednak pamiętać o tym, aby przykryć wierzch folią aluminiową. Tym sposobem wierzch się nie przypali. Dekoracja pod postacią kruszonki będzie najlepiej smakować lekko posypana cukrem pudrem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze