Powidła śliwkowe
KAROLINA • dawno temuTrudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że owoce najlepiej smakują zerwane prosto z drzewa. Nie zawsze jednak możemy wybrać się do pobliskiego sadu i skosztować tych aromatycznych darów natury. Jednym ze sposobów na zatrzymanie smaku owoców jest zrobienie z nich przetworów. Przeczytaj poniższy artykuł i zobacz, jak zamknąć niepowtarzalny smak śliwek w słoiczku.
Przetwory ze śliwek
Jedzenie śliwek nie jest wymysłem współczesności, dlatego też znamy wiele sposobów ich przetwarzania. Świeże owoce świetnie nadają się do spożywania na surowo albo wykorzystania jako nadzienie do knedli. Poza tym jesienią warto kilka ich sztuk uwędzić bądź wysuszyć. To jednak nie koniec możliwości, jakie dają nam te smaczne i zdrowe owoce. Chyba każdy z nas próbował kiedyś nalewki ze śliwek lub sprawdzającej się w każdych okolicznościach przystawki, jaką są śliwki w occie. Te niewielkiego rozmiaru owoce zazwyczaj kojarzymy ze słodkim smakiem i różnego rodzaju ciastami. Nie ma w tym nic złego, bowiem bardzo często wykonuje się z nich dżem i powidła. Należy jednak pamiętać, że śliwki tworzą w pełni harmonijną kompozycję z pieczonym, smażonym i gotowanym mięsem, bez względu na to czy jest nim drób, wieprzowina bądź wołowina.
Przetworami, którymi można posmarować chrupiące pieczywo, oraz które dobrze nadają się do przyrządzania słonych potraw są powidła ze śliwek. To przysmak dość kaloryczny, ponieważ w 100 g produktu znajduje się niemal 220 kcal, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że stanowią one dodatek do ciast, mięs, kanapek, pączków, stąd nie zjadamy ich zbyt dużo. Poza tym powidła zawierają witaminy C, E i z grupy B oraz sole mineralne, a w ich składzie odnaleźć można także znaczną ilość kwasów organicznych. Jeżeli chcesz, by jedzone przez ciebie produkty były naprawdę zdrowe i pozbawione konserwantów, zacznij przygotowywać je w domu. Zobacz, jak zrobić powidła śliwkowe.
Jak zrobić powidła śliwkowe?
Do zrobienia powideł śliwkowych niezbędne są następujące składniki:
- 2 kg śliwek węgierek,
- cukier.
Postępuj zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi w przepisie na powidła śliwkowe.
Dokładnie umyj zakupione owoce. Powidła będą smaczniejsze, jeżeli kupisz słodkie odmiany, a wykonanie powideł będzie łatwiejsze, gdy wybierzesz owoce z łatwo odchodzącą pestką. Następnym etapem jest pozbawienie wszystkich śliwek pestek i wyrzucenie owoców robaczywych.
Przygotowane śliwki włóż do garnka z grubym dnem i gotuj przez kilka godzin, pilnując, by się nie przypaliły. Gotuj, aż zgęstnieją. Jeżeli nie masz czasu lub ochoty stać cały dzień nad garnkiem, czynność tę możesz rozłożyć na kilka dni. W zależności od smaku śliwek i własnych oczekiwań, możesz dodać do powideł cukier. Ważne jest, abyś po włożeniu ich do słoików pasteryzowała je przez około 30 minut.
Wykonując smaczne powidła śliwkowe możesz cieszyć się smakiem i zapachem tych wspaniałych owoców przez cały rok. Pamiętaj tylko, żeby dokładnie zamknąć słoiki i przechowywać je w suchym i dość chłodnym miejscu. Jeżeli napoczniesz któryś z nich wstaw go do lodówki i w miarę szybko postaraj się go spożyć.
Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze