Najlepsze pomysły na zdrową przekąskę
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuGdy między posiłkami znienacka dopada nas głód, często sięgamy po słodkości – batoniki, chipsy oraz inne niezdrowe i kaloryczne produkty, które pełne są konserwantów i sztucznych aromatów. Zamiast rozpakowywać paczkę ciastek, postaw na małe co nieco, które nie tylko zaspokoi twój głód, ale także dostarczy organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych. Przedstawione poniżej propozycje zdrowych przekąsek pozwolą ci podjadać bez strachu o dodatkowe kilogramy oraz zachwycić gości podczas imprezy domowej.
Surowe owoce i warzywa
Idealnym pomysłem na lekką przekąską są świeże owoce i warzywa, które zawierają mnóstwo witamin (przede wszystkim C, A, K, E i witamin z grupy B), składników mineralnych, błonnika, kwasów organicznych i pektyn. Zamiast sięgać po słodycze lub „śmieciowe” jedzenie, gdy dopadnie cię głód, skonsumuj gruszkę, banana lub jabłko. Nie zapominaj także o warzywach, takich jak pomidory, cukinia, marchew, papryka czy korzeń pietruszki, które po odpowiednim przygotowaniu mogą stanowić świetną, dietetyczną przekąskę. Jeżeli nie przemawia do ciebie surowe warzywo, zjedz je w towarzystwie past lub sosów warzywnych.
Wspaniale z warzywami komponują się egzotyczne pasty wywodzące się z Bliskiego Wschodu, takie jak hummus czy baba ghanoush. Z Bałkan przywędrowały do nas natomiast pasty i sosy warzywne ajvar, pinjur oraz lutenica. Jeżeli masz chwilę czasu, przygotuj je sama. Możesz także wyposażyć się w gotowe produkty stworzone wyłącznie z naturalnych składników. Kolejną propozycją jest dip jogurtowy, który błyskawicznie stworzysz z jogurtu naturalnego, przypraw i świeżych ziół.
Oliwki i liście winogron
Głód i ochotę na słodkości skutecznie pokonasz przy pomocy gotowych produktów, które nie muszą być wcale pełne konserwantów. Świetną propozycją są oliwki, które możesz wykorzystać, przygotowując domową pizzę, zdrową sałatkę czy danie z makaronu. Możesz stworzyć z nich pyszną pastę do chleba i warzyw (np. tapenadę) lub aromatyczną zupę, w której oprócz oliwek znaleźć się powinny ser lub śmietana, oliwa i przyprawy. Oliwki dostarczają organizmowi witamin A i E, błonnika oraz jednonasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego warto je jeść także na surowo.
Wspaniale z oliwkami komponują się faszerowane liście winogron, do których przygotowania wykorzystać możesz ser feta, ryż, biały ser oraz wiele innych wartościowych produktów. W sezonie bez problemu znajdziesz świeże liście, a po jego zakończeniu – liście konserwowane. Możesz także zaopatrzyć się w gotowe produkty, np. w liście winogron faszerowane ryżem z przyprawami czy fasolę Jaś na ostro marki KonexFoods. Pamiętaj, że warzywa strączkowe, takie jak fasola, dostarczają organizmowi białka (20%), witamin z grupy B, witaminy E, cynku, żelaza, fosforu, wapnia, potasu i magnezu.
Orzechy i pestki
Produkty te są bogatym źródłem witaminy E – przeciwutleniacza, który wzmacnia naczynia krwionośne. Jej niedobór skutkuje rozdrażnieniem i problemami z koncentracją. Należy jednak pamiętać, że orzechy są dość kaloryczne, więc w przypadku większego apetytu warto uraczyć się pieczoną ciecierzycą. Po ugotowaniu dodaj do niej miód, cynamon lub inne lubiane przez ciebie produkty. Świetnie smakuje także z oliwą, chilli oraz solą. Gdy skomponujesz dodatki, umieść ciecierzycę w piekarniku i piecz dopóki się nie zarumieni.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze